2010. január. 12. 06:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 11. 22:55 Gazdaság

Befektetési tanácsok január második hetére

Az újév nem hozott érdemi változást a piaci folyamatokban – legalábbis eddig még nem. A makrogazdasági folyamatok továbbra is a fejlett gazdaságok kétarcúságát mutatják. Mire figyeljünk a héten?

Egyértelmű javulás tapasztalható a makrogazdasági folyamatokban, de az önfenntartó folyamatok helyett még mindig az állami tőkeinjekció tartja életben a gazdaságokat. Mivel a fejlett országok döntéshozói az állami tőke kivonását egyre későbbi időpontokra tolják, a likviditás továbbra is magas szinten alakul, ezért a piacokon jó hangulatban emelkednek a részvényárak, és a feltörekvő piacokon is általános emelkedés figyelhető meg.

Devizapiac

Miután a dollár jelentőset erősödött a múlt év végén és 2010 elején, lassabb kereskedésben kiegyensúlyozottabb piaci viszonyok alakultak ki. Az EUR/USD keresztárfolyam az 1,43-as centrum körül oldalaz.





A továbbiakban arra számítunk, hogy folytatódik az oldalazás mindaddig, amíg a dollárral kapcsolatban az év közepére kamatemelést vár a piaci szereplők egy része. Véleményünk szerint az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed csak 2010 vége felé fog a kamatemelés eszközéhez nyúlni. Helyesebben ekkor már kénytelen lesz kamatot emelni akkor is, ha a gazdasági növekedés nem áll fenntartható pályára. Az elkövetkezendő napokban még nem számítunk a helyzet változására, így kisebb volatilitás melletti oldalazás következik. Ebben a helyzetben ezúttal nem ajánlunk befektetéseket a vezető devizák tekintetében.

A hazai piacon is érezhető a jó nemzetközi piaci hangulat hatása: a forint ismét a 270-es szint alá erősödött az euróval szemben és a dollárral szemben a 185-ös szint alá került a jegyzés. A svájci frankkal szemben ugyanakkor nem tapasztalható erősödés, mivel az EUR/CHF továbbra is csökken, azaz a frank az euróval szemben továbbra is erősödik. Ennek ellenére is azt gondoljuk, hogy az EUR/CHF devizapárban fokozatos vételi pozíciókat érdemes kiépíteni.





A forint a vezető devizákkal szemben visszatért a korábbi oldalazó trendbe. Amennyiben még hetekig kitart a pozitív hangulat elképzelhető, hogy megközelítjük az oldalazás támaszszintjeit. Ennek valószínűsége azonban kicsi. Mivel azonban a további erősödés nem zárható ki, ezúttal kivárást javasolunk, azzal a kitétellel, hogy a támaszszintek körül már fokozatos vételi pozíciókat érdemes kiépíteni mind az EUR/HUF, mind az USD/HUF devizapárban.

Kötvénypiac (Oldaltörés)

A fejlett piacokon a hosszú kötvények hozama nem változott érdemben, a tavaly év végi hozamemelkedés után nem következett korrekció. A rövid oldalon sem volt érdemi változás, továbbra is a nulla szint körül alakulnak a hozamok. Továbbra is határozott elképzelésünk, hogy az évben a fejlett piacokon a hozamok emelkedni fognak, így továbbra sem javasolunk vételeket ebben a piaci szegmensben.

A hazai piacon érdekesebb volt az elmúlt pár nap, ugyanis az év végi hozamemelkedés korrekcióját figyelhettük meg. Várakozásainkkal ellentétben ugyanis továbbra is nagy a kereslet a magyar államkötvények és diszkontkincstárjegyek iránt. Ez egyértelműen a jó nemzetközi befektetői hangulatnak köszönhető, hiszen nem jött ki olyan adat, ami alapjaiban átrajzolná várakozásainkat. Egyedül a 2009-es évi államháztartási adat jelentett pozitív meglepetést, hiszen a tervezett 3,8 százalék helyett 3,6 százalékon realizálódott az államháztartás GDP-arányos hiánya a tavalyi év egészében.



Ez nagy eredménynek számít az összes európai állammal való összevetésben is, de egyáltalán nem biztos, hogy 2010-ben is a 2009-es évhez hasonló folyamatok fogják meghatározni az állam gazdálkodását. A hazai kötvényekkel szemben ezért szkeptikusak vagyunk, azaz továbbra is csak a rövid kötvények vételét javasoljuk.
Részvénypiac (Oldaltörés)

 Az USA piacai a jó hírekre tovább emelkednek, míg a rossz hírekre csak kisebb emelkedés alakul ki, az árak azonban nem esnek, a likviditás ugyanis továbbra is igen magas. Ráadásul technikai értelemben is kitörést hajtottak végre a vezető indexek, így most rövid távon nem látható komoly akadálya annak, hogy az S&P elérje az 1200 pontos szintet.

A fejlett piacok mindegyike – kivéve a japán Nikkeit – kitörésben van, míg a fejlődő piacok kisebb késéssel ugyan, de hasonló helyzetben vannak. Azt ugyan nem lehet megmondani, hogy meddig tart ki a jó hangulat, de a korábbi tapasztalatok alapján feltételezhető, hogy a fejlettek további 5-7 százalékot, míg a fejlődők 10-15 százalékot emelkedhetnek. Nem szabad azonban megfeledkezni a kockázatokról sem. Láthattuk, hogy a dubaji hiteltörlesztéssel kapcsolatos problémák miatt hirtelen nagy esés alakulhat ki, és a mai helyzetben bármikor „újabb csontvázak eshetnek ki a szekrényből”.

A hazai piac mozgása is illeszkedik a nemzetközi trendekhez, hiszen semmi ok nem szól a hazai részvények ellen, hacsak az nem, hogy az utóbbi évben – de még az utóbbi két évet tekintve is – a régióban a magyar részvénypiac mutatta a legjobb teljesítményt, miközben a gazdaság teljesítménye nem volt a régiós ranglista élén… Persze, azt is figyelembe kell venni, hogy ez egyes nemzeti tőzsdék értékpapír-összetétele eltérő, és nem is feltétlenül reprezentálja az adott ország teljes nemzetgazdaságára jellemző vállalati mixet. Ennek ellenére a BÉT teljesítménye – összehasonlítva a régió többi országával – egyértelműen kimagasló.





Ez természetesen nem jelenti azt, hogy mindenképpen korrekció következik, de azt igen, hogy a BUX lemaradó lehet az emelkedésben. Az egyedi részvényeket tekintve azt látjuk, hogy az év elejétől a MOL húzta az indexet, a többi vezető részvény viszont alig mozdult. Talán csak az utóbbi hónapokban szinte tetszhalott Magyar Telekom mozgott még pozitív irányba. Az elmúlt napokban viszont az OTP is csatlakozott az emelkedéshez, és a Richter is kimozdult álló helyzetéből. Ez utóbbi papírok esetében azonban még mindig nem beszélhetünk új csúcsokról. A Magyar Telekom és a Richter még messze van a lokális csúcsaitól, azonban a MOL egyértelmű kitörésben van, míg az OTP abban a helyzetben, amikor könnyen kitörés következhet.

Amíg az állampapír-piaci hozamok csökkennek, a Magyar Telekom emelkedhet, az OTP kitörése pedig igen valószínű, így ezekre a részvényekre spekulatív vételt ajánlunk, míg a Richter, valamint a MOL esetében kivárást javasolunk. A MOL esetében a korábbi vételeken a nyereség realizálása is jó befektetői magatartás lehet.

Hasonló ajánlást tudunk mondani az orosz, a brazil és az indiai piac esetében is. Akinek ezeken a piacokon kitettsége van, várjon még egy-két napot a realizálással, míg akinek nincs pozíciója, spekulatív vételeket indíthat.

Ajánlás
Devizapiac:
EUR/USD: kivárás
EUR/CHF: vétel 1,47 alatt (STOP: 1,46, realizálás: 1,49)
EUR/HUF: kivárás
USD/HUF: kivárás
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: realizálás
USA részvények: realizálás
Orosz, indiai, brazil részvények: spekulatív vétel, 5-10 emelkedés után realizálás
Egyéb feltörekvők: kivárás
Hazai részvénypiac:
MOL, OTP spekulatív vétel, 5-10 emelkedés után realizálás
Kötvénypiac:
Fejlett piacok: kivárás
Hazai piac: rövid lejáratok (3-6 hónap) tartása/vétele, csere a hosszabb lejáratok helyett
Befektetési alapok:
Hedge fundok (amelyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal)
 

Fürjes Szabolcs
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?