Magyarországon jövőre vezetik be az SPS-t
Magyarországon jövőre bevezetik az egységes mezőgazdasági támogatási rendszert, az SPS-t, erről szerdai ülésén döntött a kabinet – közölte Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter szerdán a kormányülést követően. A döntésről szóló értesítést csütörtökön, vagy pénteken küldik el Brüsszelbe, az unió illetékeseinek.
Amennyiben az Alkotmánybíróság alapvető kifogásokat fogalmazna meg a bevezetést lehetővé tévő törvénnyel kapcsolatban – vagyis azt nem lehetne módosítani – akkor Magyarország visszaléphet a most alkalmazott agrártámogatási rendszerbe – mondta a miniszter. Az Országgyűlés a múlt év őszén fogadta el a jogszabályt, amelyet a köztársasági elnök normakontrollt kérve az AB-hez utalt. Gráf József hangsúlyozta, hogy erről a lehetőségről előzetesen konzultáltak az unió illetékeseivel. Így a magyar gazdálkodók nem esnek el az EU-s agrártámogatásoktól bármely támogatási rendszert is alkalmazzák 2010. január 1-jét követően Magyarországon.
A miniszter szerint az SPS bevezetése logikus folytatása annak a folyamatnak, amelynek értelmében az Országgyűlés tavaly őszi határozatával kötelezte a kormányt az új agrártámogatási rendszer bevezetésére. Az erről szóló törvényt pedig nemcsak az MSZP-s honatyák szavazták meg. Az agrártárca vezetője sérelmezte ugyanakkor, hogy bár Sólyom László köztársasági sürgősséggel kérte az alkotmányos normakontrollt, az AB még mindig nem döntött az ügyben. Gráf József igazat adott a köztársasági elnöknek abban, hogy az AB-hez fordult a törvénnyel kapcsolatban. Mint mondta: „ha a lelkiismerete ezt diktálta, ezt kellett tennie”.
Mi is az SPS? |
Az SPS rendszer lényegéről itt találhatók részletek. |
Az SPS bevezetésének megítélésében erősen megosztott az ágazat. Múlt héten 15 mezőgazdasági szervezet nyílt levélben kérte az Alkotmánybíróságot, hogy ne halogassa tovább az új rendszer (SPS) bevezetését Magyarországon. A szervezetek közös levelükben – amelyet többek között a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége és a Magyar Agrárkamara is aláírt – úgy vélték: az SPS bevezetésének újabb elhalasztása pótolhatatlan károkat okozna a mezőgazdasági termelőknek. Az SPS támogatói szerint az új támogatási rendszer a piaci kereslethez igazodó racionális magatartásra ösztönzi majd a termelőket, mind a bérbeadónak, mind a bérlőnek előnyt jelent, mivel így mind a két fél érdekelt a hosszú távú bérleti szerződésben.
Ezzel szemben a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetség (Magosz) a Magyar Mező- és Erdőgazdasági Érdekképviseleti Szövetségbe (MAÉT) tömörült tíz agrár-érdekképviseleti szervezettel együtt a bevezetés ellen érvelt. Véleményük szerint a rendszer átalakítása több forrást nem jelent, ugyanakkor több milliárd forint többletköltséget kíván, és az átállás bizonytalanságot, nehézséget okoz az egész magyar mezőgazdaságban. Attól is taratank, hogy a rendezetlen viszonyok miatt bizonytalanná válik, vagy éveket késhet az uniós pénzek kifizetése, és a jelenlegi torz, rendezetlen birtokszerkezet állandósul, kettős földár- és kettős földbérleti díj rendszer alakul ki, amivel a vidék a spekuláció terepévé válhat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.