2009. február. 25. 16:40 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 25. 16:35 Gazdaság

"Rossz bankokkal" állítanák vissza a bankok iránti bizalmat az EU-ban

Közös uniós elveket javasolt az Európai Bizottság szerdán az elértéktelenedett pénzügyi eszközök kezelésére az Európai Unión belül.

Neelie Kroes versenyügyi, Joaquín Almunia pénzügyi és Charlie McCreevy belső piaci biztosok közös javaslata szerint a tagországokban az értéktelen és így a bankokba vetett bizalmat megingató eszközöket egy jelentős állami részesedésű bank, közkeletű néven "rossz bank" létrehozásával fel kellene vásárolni, illetve az ilyen eszközökre fokozott garanciát kellene vállalni.

A biztosok rámutattak, hogy e kérdés megoldása nélkül nem áll vissza a bizalom a bankrendszerben, nem áll helyre teljesen a hitelezés, és lassúbbá válik a kilábalás a pénzügy válságból.

A most javasolt közös uniós alapelvek közé tartozik, hogy teljes átláthatóságot kell biztosítani az érintett vagyontárgyak mibenlétére, azok felvásárlási értékére és az állami beavatkozásra vonatkozóan, egységes rendszert kell létrehozni az ilyen eszközök hasznosítására, az értéktelen eszközökkel kapcsolatos terhek arányos elosztására a részvényesek, a hitelezők és az állam között, megfelelő ösztönzőket kell beiktatni a bankok számára, illetve a szükséges szerkezetátalakítási intézkedéseket kell kidolgozni.

Legutóbbi találkozójukon az EU-tagállamok pénzügyminiszterei már megállapodtak abban, hogy összehangolják azokat a módszereket, amelyekkel bankrendszereiket igyekeznek megtisztítani az elértéktelenedett vagy nagy kockázatúvá vált értékpapíroktól, közkeletűen a "mérgezett eszközöktől". Ennek előkészítésével bízták meg a bizottságot, amely szokásos szerdai ülésén összefoglalta és egységes keretbe illesztette a miniszteri találkozón elhangzott észrevételeket.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?