Meddig lesz válságban a hazai ingatlanpiac?
A pénzügyi válság hatása a magyar ingatlanpiacra már nem kérdés, az elemzők inkább azt figyelik, hogy meddig tart a válság, és az ingatlanpiaci szereplők mely csoportja sínyli meg a leginkább.
Az Eston International ingatlanberuházó cég elemzésében rámutat: a saját tőke költsége a hitelkrízis hatására igen megnőtt, ugyanakkor a magyar befektetési ingatlanpiacon az utóbbi években az általános hozamcsökkenés és a bérleti díjak stagnálása miatt a saját erőre vetített megtérülés drámaian visszaesett.
Az összegzés utal arra: mindez a refinanszírozás szigorodó feltételeivel együtt a befektetési kedv csökkenéséhez vezet, illetve az ingatlanpiaci termékek, beruházások átárazódását idézi elő. Természetesen, a befektetők nem tűnnek el a kereskedelmi ingatlanpiacról, és a "jelenlegi szélcsend ellenére új invesztíciós csoportok is megjelenhetnek" - mint például az amerikai piacon a jelzáloghitel-válság kapcsán a kínai befektetők - olvasható az elemzésben.
Az Eston dokumentuma rámutat: az egyik reális változás azonban a finanszírozás módjában állhat be. A válság kapcsán likviditási zavarba kerülő ingatlantulajdonosok értékesítési törekvései várhatóan "ereszkedő pályára állítják a befektetési ingatlanok" árait, így a következő 6-12 hónapban a komolyabb saját erővel, illetve még mindig kiemelkedő bonitással rendelkező vásárlók aranykora jöhet el.
A tapasztalatok egyébként nem igazolják a források hirtelen eltűnését, inkább az akvizíciós stratégia - illetve kockázatvállalási hajlandóság - megváltozása érhető tetten - olvasható az Eston elemzésében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.