2008. október. 06. 18:12 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 06. 19:40 Gazdaság

Pánik a tőzsdéken, nem jött be az amerikai mentőcsomag

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1083,24 pontos, 5,68 százalékos csökkenéssel, 17 991,02 ponton zárt hétfőn. Jelentősen esett a német, a lengyel, a brazil és a török piac is. A Dow Jones Industrial Average 10 000 pont alá süllyedt. Az EU-tagállamok közös közleményben egységes fellépést sürgettek.

A magyar betétek
A betétesek biztonságban tudhatják befektetéseiket, az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) megfelelő forrásokkal, több mint 60 milliárd forinttal rendelkezik – jelentette ki Veres János pénzügyminiszter. Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára szerint a magyar bankok tőkehelyzete stabil. Bár az OBA 6 millió forintos kártalanítási értékhatár megemelését a kormány kezdeményezhetné, de Nyers Rezső szerint ez nem indokolt és a kabinet sem tartja szükségesnek.
A részvénypiac forgalma 24,5 milliárd forint volt, a vezető részvények, a stagnáló Richter kivételével gyengültek az előző kereskedési napi záráshoz képest. Az index 3,24 százalékos eséssel nyitott, 16.10-re a gyengülés átlépte az 5 százalékot.

A vezető papírok közül a legnagyobb veszteséget az OTP szenvedte el, a bankpapír kereskedését 10 százalékos gyengülésénél, 16.20-kor néhány percre felfüggesztették, majd tovább veszített árából. Napi minimuma 5600 forint, záróára 5610 forint volt, utoljára 2006 júniusában volt ilyen alacsony szinten. Blue chipet is utoljára 2006 májusában függesztettek fel, akkor a Mol kereskedését szüneteltették.

Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház határidős üzletkötője elmondta: az európai bankokkal kapcsolatos negatív hírek hatására erős volt az eladói nyomás az európai piacokon. " Pánik van" – közölte.

A szakember kiemelte a Richtert, ami a jelentős esés ellenére is tartani tudta árfolyamát. Hozzátette, hogy jó hírek jelentek meg a Mol-ról is, ám ez az árfolyam alakulásában nem látszott.

Elemzők szerint a Mol Nyrt. szempontjából egyértelműen pozitív, hogy a horvát intézményi és kisbefektetők a hétfői információk szerint 21,7 százalék INA-részvényt ajánlottak fel a magyar olajcégnek megvásárlásra.

Sőre Balázs elmondta, hogy Budapesten a határidős pozíciók fedezeti többletigénye, illetve kényszereladása miatt az árfolyamok kedden tovább zuhanhatnak.

A Mol árfolyama 880 forinttal, 5,73 százalékkal 14 470 forintra csökkent, 4,0 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 690 forinttal, 10,95 százalékkal 5610 forintra esett, forgalmuk 13,1 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 21 forinttal, 2,63 százalékkal 776 forintra gyengült, forgalma 993,8 millió forint volt.

A Richter papírok árfolyama nem változott 31 750 forintot ért, a részvények forgalma 5,9 milliárd forintot ért el. Szektortársa, az Egis 156,0 millió forintos forgalom mellett 140 forinttal, 1,13 százalékkal 12 200 forintra csökkentette értékét.

A BUMIX 1 932,94 ponton zárt hétfőn, ez 84,97 pontos, 4,21 százalékos csökkenés a pénteki záráshoz viszonyítva.

Hétfőn a londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 363,0 pontos, azaz 7,29 százalékos veszteséggel 4617,2 ponton zárt, 28,49 százalékkal alacsonyabban, mint az év végén. A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 410,02 pontos, azaz 7,07 százalékos veszteséggel 5387,01 ponton végzett, 33,22 százalékkal az év végi értéke alatt. Párizsban a CAC-40 368,77 ponttal, azaz 9,04 százalékkal 3711,98 pontra csökkent, 33,88 százalékkal elmaradva az év végi értékétől.

Jelentősen esett a német, a lengyel, a brazil és a török piac is. Hétfőn újabb nagy árfolyameséseket könyveltek el az orosz tőzsdéken: a zuhanást a pánikeladások és a külföldi tőzsdékről, valamint a kőolajárakról érkezett hírek okozták, miközben vásárlók hiánya miatt esély sincs a fellendülésre.

A Dow Jones 10 ezer pont alatt

Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház határidős üzletkötője elmondta, hogy az amerikai tőzsdeindex, a Dow Jones Industrial Average is 10 000 pont alá süllyedt. A CNN értékelése szerint a hitelpiacot a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomag elfogadása ellenére továbbra is félelem bénítja. A világ piacain történt eladási hullámmal egyidejűleg a Wall Street mutatói is zuhantak: a vezető ipari index, a Dow Jones több mint 400 pontos, időnként 500 pontot is meghaladó eséssel 9900 pont alá került.

A blue chip papírokat tartalmazó Dow Jones szeptember 26-án, a múlt hétfői 777 pontos esés előtt 11 143 ponton zárt, ez azt jelenti, hogy az index valamivel több mint egy hét alatt több mint 1100 ponttal, 10 százalékkal esett.

Pénzügyi elemzők szerint a piacok kijózanodva vették tudomásul, hogy a Bush-adminisztráció 700 milliárd dolláros mentőöve nem fog gyorsan hatni, a befagyott hiteláramlás nem fog egyik pillanatról a másikra megindulni. Sok bank továbbra sem jut készpénzhez, a befektetők a részvénypiacról a viszonylag biztonságos állampapírokba menekülnek.

A bankok kivárása – vagyis az, hogy sem egymásnak, sem a vállalatoknak nem nyújtanak hiteleket – a rossz, jelzálogalapú hiteltermékek eredménye; a kormányzat a mentőcsomagot ezek eltakarítására hozta létre. Szakértők ugyanakkor nem szívesen bocsátkoznak becslésekbe azzal kapcsolatban, hogy a pénzintézetek milyen gyorsan tudnak majd megszabadulni a kockázatos portfólióktól, átadva azokat a szövetségi kormánynak.

Befektetők azt várják, hogy a jegybank szerepét betöltő Fed kamatot csökkent majd a gazdaság élénkítése céljából. "Most már nemcsak a problémás állomány eltakarításáról van szó" – mutatott rá Bob McKee, az Independent Strategy tanácsadó cég vezető közgazdásza, "ha a bankoknak nincs elég tőkéjük, megbénulnak".

George W. Bush pénzügyi válságstábja, amelyet az amerikai elnök a pénzügyi krízis kezelésére hozott létre, hétfőn közölte: a piaci feltételek továbbra is rendkívül feszítettek. A krízis összetettsége a csoport állásfoglalása szerint azt követeli, hogy a döntéshozók az Egyesült Államokban és a világon "erőteljes és összehangolt" lépéseket tegyenek a piacszabályozási és felügyeleti ügynökségeken keresztül.

Az EU is közös fellépésre szólított fel

Európai Unió tagállamai is közös közleményt adtak ki hétfőn. Eszerint összehangoltan tesznek intézkedéseket azért, hogy a megmaradjon a pénzügyi rendszer stabilitása és a betétesek védelmében működjön. Az Európai Unió soros elnökségének javaslata alapján az A EU tagországainak miniszterelnökei és államfői a dokumentum szerint kijelentik: minden szükséges intézkedést megtesznek annak érdekében, hogy fenntartsák a pénzügyi rendszer stabilitását, legyen szó a központi bankokon keresztüli likviditási támogatásról, az egyes bankokat célzó intézkedésekről, vagy a betétesek további védelmét szolgáló intézkedések megerősítéséről.

"Annak ellenére, hogy országaink bankjaiban egyetlen bankszámla-tulajdonos betétjét sem érte kár, folytatjuk további intézkedések meghozatalának mérlegelését annak érdekében, hogy megvédjük mind a rendszert, mind az egyes bankszámla tulajdonosokat. Ezen lépések megtétele kapcsán az európai vezetők elismerik a szoros koordináció és együttműködés szükségességét" – szögezi le a magyar kormány által is kiadott közös közlemény.

Magyarország kezdeményező lépéseket tett annak érdekében, hogy az Európai Unió országaiban a pénzpiacok biztonságának megőrzésével kapcsolatban egységes fellépésre kerüljön sor – szögezte le Veres János, pénzügyminiszter a közleményt kommentálva. Mint mondta: örömmel vette, hogy a hétfőn a francia elnökség szervezésben, az EU tagországainak miniszterelnökei és államfői egyetértését bíró közleményt adtak ki.

A pénzügyminiszter elmondta, hogy Magyarország a közös fellépést már korábban kezdeményezte, ezt erősítette meg újra hétfőn. "Az elmúlt héten is több alkalommal fejtettük ki azon véleményünket, hogy nem az EU tagországainak egyedi, tagállami nyilatkozataira, intézkedéseire van szükség, hanem egy egységes európai fellépésre, úgy látszik, ezt a 27 tagország elfogadta és így került sor a közlemény kiadására" – tette hozzá a pénzügyminiszter.

A magyar kormány kedden az Ecofin ülésen is egységes európai álláspontot megfogalmazására tesz javaslatot, és azt is szorgalmazza, hogy az Európai Tanács ülésen is legyen napirenden az európai pénzpiaci rendszer összehangolt védelme.

A közleményben rögzítettek gyakorlati megvalósítása nagyon sok apró lépést igényel még - mondta Veres János, utalva arra, hogy korábban magyar részről már felvetették az egységes európai felügyeleti intézményrendszer, illetve a befektetők egységes védelmével kapcsolatos szabályok kialakításának szükségességét is.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.