Két és fél százalékos forintgyengülés
Több mint két és fél százalékkal gyengült a forint a budapesti bankközi devizapiacon, hétfő délután fél ötkor 251,45/60 forintot ért egy euró, a reggeli 247,60/90 forint és a pénteki 245,10/20 forint után.
A kereskedők elmondták, hogy bár a 700 milliárd dolláros amerikai mentőcsomag tervének kongresszusi elfogadása pénteken rövid ideig tartó megnyugvást okozott a nemzetközi piacokon, ám a pozitív hatása hamar elmúlt. A hét első napján zuhantak a tőzsdeindexek, tovább esett a befektetők kockázatvállalási hajlandósága.
Az ideges piacon hatalmas ugrásokkal változtak az árfolyamok, erősödött a japán jen és a svájci frank, sokat vesztettek értékükből a feltörekvő országok devizái - ehhez az irányzathoz illeszkedik a forint árfolyamának alakulása is.
A forint a dollárral szemben is sokat gyengült: az amerikai deviza árfolyama 185,80/90 forint volt a pénteki 178,15/25 forint után.
Az MNB hivatalos deviza árfolyam jegyzése alapján egy svájci frank 160,25 (pénteken 156,65) forint, 100 japán jen 176,98 (pénteken 168,54) forint.
A bankközi forintpiacon nagy volt a csend. Hosszabb távon egyáltalán nem kötöttek üzleteket, de kivárás érzékelhető a rövid lejáratokon is. Felfelé araszol a BUBOR, de elmozdulása egyelőre nem tükröz pánikreakciókat - az O/N kamatszint 8,70 százalék körül alakul. Kereskedők megjegyezték, hogy hasonlóan likviditás-bőséges helyzetek korábban már a kamatszint jelentős mérséklődését váltották ki; most azonban úgy tűnik, a bankok szívesen "ülnek" szabad pénzeszközeiken.
Az állampapírok másodpiacán a hozamok jelentős emelkedése jelzi a bankválság terjedését, a forint gyengülését; már az ÁKK 3 éves referenciahozama is 9,97 százalék lett a pénteki 9,71 százalék után, a 10 éves kötvény hozama pedig 8,54 százalék a pénteki 8,33 százalék után; később sem mérséklődött a hozamemelkedés üteme, így délután a 3 éves irányadó kötvény hozama már 10,20 százalék, a 10 évesé pedig 8,80 százalék volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.