A két hét múlva hivatalba lépő elnök úgy is dönthet, hogy figyelmen kívül hagyja az átvilágítás eredményét.
Kérdéseket vet fel szakértők szerint, hogy Donald Trump azt a Gorka Sebestyént nevezné ki a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsában terrorelhárítási főigazgatónak, akinek Trump első elnöksége alatt azért kellett néhány hónap után tanácsadói tisztségéből távoznia a sajtó értesülései szerint, mert nem ment át a nemzetbiztonsági átvilágításon.
A CBS News azt írja, egyelőre nem egyértelmű, hogy a Gorka személyével kapcsolatban korábban felmerült kétségek megakadályozzák-e, hogy most magasabb tisztséget kapjon. Donald Trump csapatából úgy értesültek, hogy Gorka érvényes biztonsági jóváhagyással rendelkezik, de ezzel összefüggésben megjegyzik: nem tudni, nem csupán arról az ideiglenes engedélyről van-e szó, amit a szokásjog alapján megkapnak a kormányzati pozícióra készülő kinevezettek, mielőtt átmennének a jóval szigorúbb FBI-átvilágításon.
Trumpnak kizárólagos joga van eldönteni, hogy ki szolgálhat a fehér házi nemzetbiztonsági stábjában, és az átvilágítások eredményét is figyelmen kívül hagyhatja. Brian Hughes, a Trump-stáb szóvivője azzal vette védelmébe Gorkát, hogy több évtizedes tapasztalata van a nemzetbiztonság, az irreguláris hadviselés és a terrorelhárítás területén.
Stephen Laycock, az FBI hírszerző részlegének korábbi helyettes igazgatója a CBS News-nak azt mondta, ha valaki korábban elbukott az átvilágításon, akkor nem szabad később újra bizalmas pozícióba kinevezni, hacsak nem szabtak meg türelmi időt a feltárt problémák orvoslására és a vizsgálat újbóli elvégzésére. John Bolton pedig, aki Trump nemzetbiztonsági tanácsadójából a volt elnök elszánt bírálója lett, kijelentette: Gorkának teljes körű FBI-átvilágításon kellene átesnie, mielőtt elfoglalhatja tisztségét.
A tisztség, amelyre Gorkát jelölték, a legérzékenyebb hírszerzési információkhoz való hozzáféréssel jár. A CBS News forrásai szerint John Kelly, Donald Trump akkori kabinetfőnöke értetlenül állt Gorka 2017-es kinevezése előtt, és ő bocsátotta el, miután megtudta, hogy nem ment át a nemzetbiztonsági átvilágításon. Ennek oka egyébként nem ismert.
2017-es távozásakor részletesen írtunk Gorka Sebestyén életútjáról, ebből kiderül, hogy 2008-ig Magyarországon élt, ahol mintapéldánya volt a mindenhol sürgő-forgó, minden eseményen megjelenő, sokat szereplő, magukat már az egyetem után rögtön szakértőnek nevező politológusoknak. A portréban szerepel többek közt az is, hogy
- az 1980-1990-es évek fordulóján a brit területvédelmi erők tartalékos hírszerzési állományánál szolgált,
- apja, Gorka Pál a Rákosi-időkben angol kém volt, Angliába költözve pedig a magyar emigránsok lekáderezésében vett részt,
- hazatérve az ifjabb Gorka egyből állást kapott a honvédelmi tárcánál, de angol kapcsolatait sem adta fel,
- néhány évre az Egyesült Államokba költözött, majd hazatérve belevetette magát a belpolitikába,
- 2006-ban a Kossuth téri tüntetések egyik vezéralakjaként tűnt fel,
- a Fehér Házba bekerülését pedig Stephen Bannonnak köszönheti, aki a Fox News műsoraiban figyelt fel Gorkára.
Sőt, már Magyarországon is megbukott egy nemzetbiztonsági átvilágításon, 2002-ben, amikor az MDF-es Balogh László felkérte, hogy vegyen részt a Medgyessy Péter állambiztonsági múltját feltáró bizottságban.