Fő szponzoruk, az Evergrande ingatlanfejlesztő cég csődje óta lejtmenetben van a csapat.
A valaha volt legsikeresebb kínai csapat, a nyolcszoros kínai labdarúgó-szuperliga bajnok Kuangcsou FC nem játszhat profi szinten a következő szezonban, mert a Kínai Labdarúgó Szövetség megtagadta az engedélyüket. Jelentős adósságot kellett volna visszafizetniük, ami a bajnokság kezdete előtt nem sikerült.
A BBC szerint elérte a vég a közel tíz éve pazarló költekezést folytató csapatot, hatalmas bukást jelent számukra a kizárás. A Kuangcsou gyors felemelkedése akkor kezdődött, amikor a China Evergrande ingatlanfejlesztő cég 2010-ben megvásárolta a klubot, amikor az még a kínai másodosztályban szerepelt.
2013-ban és két évvel később is megnyerték az AFC Bajnokok Ligáját, ebben az időszakban negyedik helyen végeztek a klubvilágbajnokságon, akadémiai partnerséget kötöttek a Real Madriddal, valamint egy 100 ezer férőhelyes stadion terveit is nyilvánosságra hozták.
Az új tulajdonos átnevezte a csapatot Kuangcsou Evergrandera, és komoly befektetőként vett rész a csapat életében a pályán és azon kívül is, igazodva Hszi Csin-ping kínai elnök azon törekvéséhez, hogy az országot olyan futballnagyhatalommá tegye, amely képes lehet a világbajnokság megrendezésére később akár megnyerésére.
A világbajnok olasz edzőt, Marcello Lippit 2012-ben nevezték ki a csapat élére, ez a lépés három CSL-címet, egy kínai FA Kupa-diadalt, és az AFC Bajnokok Ligája-győzelmet eredményezte.
A korábbi Tottenham- és Barcelona-középpályás brazil Paulinho, az olasz csatár Alberto Gilardino és a korábbi kolumbiai csatár Jackson Martinez is azok közé a külföldi sztárok közé tartoztak, akik nagy összegű átigazolási díjért és a magas bérek miatt érkeztek a Kuangcsouhoz.
A bőséges kifizetéseket többen is aggodalommal figyelték, Antonio Conte, a Chelsea menedzsere 2016-ban azt mondta, hogy a kínai klubok költekezése veszélyt jelent a világ összes csapatára. Az Arsenal vezére, Arsene Wenger szerint úgy tűnik, Kínának megvan a pénzügyi hatalma ahhoz, hogy egy egész európai bajnokságot Kínába költöztessen.
Az utóbbi évek fényűzése azonban gyorsan megváltozott akkor, amikor a Kínai Labdarúgó Szövetség a növekvő kiadásokat megfékezve egyfajta luxusadót vezetett be, amely megfizethetetlenül drágává tette a nagy összegű átigazolásokat.
Később a szponzoroknak megtiltották azt is, hogy saját magukról nevezzenek el csapatokat, ami azt jelentette, hogy a Kuangcsou Evergrande-t átnevezték Kuangcsou FC-re.
Az Evergrande már ekkor pénzügyi nehézségekkel küzdött, 2021-ben már nem tudta kifizetni az adósságait a kínai ingatlanválság kellős közepén, ezt a koronavírus-járvány is súlyosbította.
A vállalat 2022-ben csődöt jelentett, emiatt a Kuangcsou FC is válságba került. Az ambiciózus stadionterveket megszüntették, a játékosokat eladták, emiatt még abban az évben kiestek a bajnokságból.
A csapat közleményt adott ki engedélyük megtagadása kapcsán, amelyben elnézést kérnek a szurkolóktól, és azt írják, hogy mindent megtesznek a kínai futball fejlődéséért.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.