2008. szeptember. 29. 22:25 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 30. 11:07 Gazdaság

Amerikai képviselőház: nem a 700 milliárdos mentőcsomagra – videó

Az amerikai képviselőház néhány órás vita után szoros, 226-207 szavazati aránnyal döntött úgy, hogy nem fogadja el a pénzügyi mentőöv tervét. A 453 tagú alsóházban 218 igen szavazat kellett volna a javaslat elfogadásához. Elemzők szerint a szoros eredményt, a nem szavazatok nagy arányát az magyarázza, hogy a közvélemény körében nagyon népszerűtlen a hatalmas összegű segélytervről szóló javaslat.

Egy tévériporter a szavazás eredményét mutatja. A képvislők bátorsága
nem terjedt 700 milliárd dollárig
© MTI/AP
A New York-i tőzsde Dow mutatója több mint 500 pont (közel 5 százalék) veszteségbe zuhant a hírtől, a technológiai részvénypiac vesztesége 6 százalék közelébe került. A drámai szavazás a nem voksok többsége mellett, 226-207-es állásnál elakadt. A szavazást nyitva tartották a megszabott 15 percen túl is, de a szavazati arány nem változott, annak ellenére, hogy a képviselők a szavazás során megváltoztathatják véleményüket, és a leadott voksukat. (Itt látható a szavazásról készült videófelvétel.)

George Bush elnök hétfőn kora reggel sürgette a kongresszus tagjait: minél gyorsabban hagyják jóvá a hét végén véglegesített 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomagot. A kormányzat tagjai állítólag a szavazás alatt is telefonáltak a kongresszusba, hogy meggyőzzék a habozó képviselőket.

Az előző heti feszített ütemű egyeztetések után a kongresszus demokrata párti és republikánus vezetői a hét végén közölték, hogy támogatják a minden korábbinál nagyobb, történelmi jelentőségű szövetségi tőkeinjekció tervét. A kétpárti kezdeményezés ennek ellenére nem kapta meg a szükséges támogatást. Több képviselő az iraki háborús felhatalmazáshoz hasonlította, sorsdöntő fontosságúnak nevezte a szavazást.

A demokrata párti Nancy Pelosi házelnök a vita során kijelentette: a jobboldali ideológiát követő, minden piaci ellenőrzést elvető Bush-adminisztráció gazdaságpolitikája káoszt eredményezett, a gazdaság siralmas állapotba jutott, „a szakadék szélére kerültünk”. Azt üzente a Wall Streetnek, hogy „a parti véget ért”. Mint mondta, az új összetételű kongresszus új irányba fogja vezetni az Egyesült Államokat.

A CNN elemzői szerint a törvényjavaslatról jelenlegi formájában nem lehet újra szavazni, esetleg módosított formában újra beterjesztik. A képviselőház vezetői állítólag azonnal hozzáfogtak annak áttekintéséhez, mit lehet tenni a kezdeményezés elfogadtatása érdekében.

George Bush elnök hétfő reggeli nyilatkozatában azzal sürgette a javaslat elfogadását: a terv erős jelzés a világpiacoknak arról, hogy Washington komolyan gondolja az amerikai pénzügyi rendszer stabilitásának és a beléje vetett bizalomnak a helyreállítását.

Ben Bernanke, a szövetségi tartalékbank-rendszer (Fed) elnöke azt mondta, a mentőcsomag helyre fogja állítani a hitelpiacon a bizalmat és a hitelek áramlása újra megindul. A mentőcsomag – hivatalos nevén gazdasági stabilizációs szükségterv – szerdán kerül a szenátus elé.

A terv szerint a hatalmas bankmentő összeghez több részletben jutna hozzá a pénzügyminisztérium: 250 milliárd dollár azonnal a rendelkezésére fog állni, amelyből jelzáloggal fedezett értékpapírokat és egyéb származékos kockázatos termékeket vásárolhat. További 100 milliárd dollárt az elnök engedélyezhet, a maradék 350 milliárd elköltéséhez pedig a kongresszus újabb jóváhagyására lesz szükség. Kormányzati közlés szerint a minisztérium a törvény elfogadása esetén néhány héten belül, már október közepén megkezdené a beragadt papírok felvásárlását.

A törvény szerint többlépcsős ellenőrző-felügyelő mechanizmust hoznának létre, egyebek mellett egy kongresszusi kétpárti szakértői testület alakítanának, ezenkívül a pénzügyminiszternek minden hónapban és minden 50 milliárd dollárnyi vásárlás után jelentést kellene tennie a törvényhozás előtt. Amennyiben a kormány kisegít egy intézetet vagy vállalatot, az öt felső vezető kompenzációját korlátoznák. A terv intézkedéseket tartalmaz a jelzáloghitel-válság miatt bajba jutott háztulajdonosok megsegítésére is (a következő évben előreláthatólag újabb 2 millió tulajdonos veszíti el ingatlanát).

A Fehér Ház csalódott, senki sem tudja, hogy mi lesz (Oldaltörés)

A Fehér Ház csalódott, hogy a képviselőház elutasította a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomag tervét, George Bush elnök tanácskozik gazdasági kabinetjével a további lehetséges lépésekről – közölte Tony Fratto helyettes fehér házi szóvivő.

A Fehér Ház szóvivő-helyettese közölte: Bush azonnal kapcsolatba lép a kongresszus vezetőivel is a további lépések egyeztetésére. Tony Fratto azt mondta, hogy a mentőcsomag magja helyes, a kormány éppen akkora összeget kért, amekkorára szükség van a hitelpiaci bizonytalanság eloszlatásához. Szerinte a benyújtott tervben vázolt mechanizmus a legjobb a válság kezelésére. „Az amerikai hitelpiaci rendszer nem működik, és addig nem is fog, amíg nem kezeljük a problémát” – mondta.

Tony Fratto megerősítette: Bush személyesen telefonált a szavazás előtt a képviselőházba, hogy meggyőzze a habozókat, igennel kell szavazni. A mentőcsomag elutasítása után a kongresszus demokrata vezetői bejelentették: újabb pénzügyi mentőtervet terjesztenek be. Ennek időpontjáról azonban nem nyilatkoztak.

A képviselőházi szavazás után republikánus képviselők sajtótájékoztatót tartottak, amelyen Nancy Pelosi házelnököt és több más demokrata képviselőt vádoltak a kudarc miatt, mivel pártos hangot ütöttek meg beszédükben, holott ez közös ügy. A demokraták viszont a republikánusokat hibáztatták. „A republikánusok ölték meg a javaslatot” – mondta Barney Frank, a pénzügyi bizottság demokrata párti elnöke. A CNN értesülése szerint hétfőn már nem lesz újabb szavazás a pénzügyi mentőcsomag ügyében.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.