A brit Bradford & Bingley hitelportfolióját állami kezelésbe veszik
A brit pénzügyminisztérium közleményben jelentette be hétfőn, hogy részben állami tulajdonba veszik a Bradford & Bingley jelzáloghitelező bankot, egy részét pedig a spanyol Santander banknak adják el. A gyors állami mentőakció ellenére a piac hétfőn kedvezőtlenül reagált az újabb bankbukásra.
A B&B több mint 20 milliárd font betétállományt kezelő lakossági banki részlegét és annak kétszáz bankfiókját a spanyol Santander nagybank veszi át, amely már jelen van a brit bankpiacon: övé az Abbey jelzálogbank is.
A Bradford & Bingley kint lévő, összesen mintegy 50 milliárd fontos hitelportfolióját állami kezelésbe veszik. E kinnlevőség-állomány legkockázatosabb eleme a 42 milliárd fontnyi jelzálog-kihelyezés, az e piacra szakosodott, szűk profilú brit jelzáloghitelező intézeteket ugyanis különösen súlyosan érinti a brit ingatlanszektor évtizedek óta példátlan visszaesése. A brit ingatlanárak – az amerikai folyamathoz hasonlóan – többévi rendkívül meredek felfutás után most már nagy ütemben csökkennek: szakértői előrejelzések szerint az átlagárszint a tavaly őszi csúcshoz képest 25 százalékot is zuhanhat, mire eléri a mélypontot. Az ilyen ütemű lakásár-defláció már felidézi a "negative equity" tömeges előfordulásának korábbról jól ismert rémét. A kifejezés azt jelenti, hogy az adott lakóingatlan értéke - amely egyben a jelzálogkölcsön fedezete - az ingatlanra felvett jelzáloghitel összege alá csökken. Így az ingatlanhitel jelentős részének fedezete eltűnik, és a hitelező bank kinnlevőségének behajthatósága bizonytalanná válik.
A brit jelzáloghitelező intézetek helyzetét az ingatlanszektor visszaesése mellett az is megrendítette, hogy kihelyezési tevékenységüket jórészt a nagybani likviditáspiacról refinanszírozzák, lakossági számlavezetési tevékenységük a többi, általános profilú nagybankéhoz képest korlátozott.
A nem elsőrendű – subprime – amerikai jelzálogadósi körből kiindult nagybani hitelpiaci válság, illetve az ebből eredő bizalomhiány miatt azonban mára gyakorlatilag leállt a bankközi hitelezés, egynaposnál hosszabb finanszírozást alig mernek nyújtani egymásnak a bankok, azt is csak igen drágán.
A Bradford & Bingley lakossági betétesi állománya is viszonylag szűkös; 2,5 millió ügyfél összesen 22 milliárd fontot tartott eddig a banknál. A hétvégén azonban már megindult a roham, és mind a B&B fiókjainál, mint internetes hálózatán keresztül állítólag több tízmillió fontnyi betétet vontak ki a lakossági ügyfelek. Egy esetleges nagyobb lakossági pénzkimenekítési pánik súlyos következményekkel járhatna a brit bankrendszer iránti bizalom egészére.
Ilyesmire tavaly már volt példa, amikor a szintén megrendült helyzetű Northern Rockot rohanták meg a lakossági ügyfelek, a brit bankszektorban másfél évszázada példátlan pénzkivételi pánik közepette. A hivatalos aggodalom mértékét jelzi, hogy a Brit Bankszövetség a hétvégén nyilatkozatban tartotta szükségesnek biztosítani a lakossági betéteseket: a brit bankokban elhelyezett pénzük biztonságban van. Néhány hónap leforgása alatt a második nagy brit jelzálogbank kerül – ezúttal legalábbis részben – állami kezelésbe. A Northern Rock jelzálogkölcsönzőt nagybani finanszírozási forrásainak teljes elapadása miatt idén februárban szintén csak államosítással lehetett megmenteni. Ez volt hosszú évtizedek óta az első brit bankállamosítás.
A gyors állami mentőakció ellenére a piac hétfőn kedvezőtlenül reagált az újabb bankbukásra. A Londoni Értéktőzsde (LSE) irányadó részvénymutatója, a FTSE-100-as a késő délelőtti kereskedésben 120 pontos, csaknem 2,4 százalékos veszteséggel a lélektani határnak tekintett 5000 pont alá süllyedt az 5088 pontos előző záróról.
A legnagyobb vesztesek a nagybankok voltak. A Royal Bank of Scotland 14 százalékos, a Barclays 7,30 százalékos, a Lloyds TSB 6,8 százalékos mínuszban járt. A Bradford & Bingley részvényét – amelynek értéke a két évvel ezelőtti 4,50 font helyett a pénteki zárásban már alig több mint 17 pennyt ért – hétfőn felfüggesztették.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.