Túlpörögtek a moszkvai tőzsdék, újabb kézifékes indulás
Az orosz tőzsdéken, kétnapi szünet után, nagy áremelkedéssel kezdődött újra a részvényforgalom péntek délelőtt, ezért alig egy órával a nyitás után már le is állította a kereskedelmet az illetékes főhatóság, ezúttal a túl nagy áremelkedés miatt. A felfüggesztés egy órát tartott, utána folytatódott a roham.
URLguru |
A VTB bank 39,6 százalékkal, az állami többségű Rosneft olajtársaság – a legnagyobb Oroszországban – kezdetben 24,6 százalékkal, később 31 százalékkal, a Gazprom 16,8 százalékkal, majd 23 százalékkal drágult, és számos további kőolaj- és földgázipari társaság részvénye szintén jelentős mértékben, 11,2–27,4 százalék között emelkedett.
A dollár alapú RTS tőzsde 14 százalékos nyereségben volt a leállításkor, amelyet egyelőre egyórásra terveznek.
A moszkvai értéktőzsdéken szerdán leállították a részvényforgalmat, meredek zuhanás után. A felújításban tilosak a fedezetlen eladási ügyletek.
Szerda óta az orosz kormány számos intézkedést tett a piac megnyugtatására, illetve megsegítésére. Ötszáz milliárd rubelt (19,59 milliárd dollár) ígért alkalmi részvényvásárlásokra, ha ez szükséges a piac stabilizálásához. Négy százalékponttal csökkentette a bankok tartalékolási kötelezettségét, ez 300 milliárd rubellel növeli a likviditásukat.
További adócsökkentéseket tervez a kőolaj- és a földgáziparban, miután már elrendelte a kőolaj exportilletékének csökkentését októbertől.
A pénzügyminisztérium több mint megkétszerezte, 1,5142 billió rubelre emelte a kereskedelmi bankoknál elhelyezhető költségvetési forrásokat, és a betét maximális határidejét öt hétre emelte négy hétről. Az állami Sberbank, a VTV bank és a Gazprombank három hónapig vagy akár tovább tarthatja a költségvetési betétet, ettől bankközi hitelezésük növelése remélhető. Az állami lakásreform alap 180 milliárd rubelig terjedhető összeget helyezhet el betétként a kereskedelmi bankoknál. A Sberbank, a VTB és a Gazprombank 60 milliárd rubelt kölcsönözhet az értékforgalmazóknak.
A legalább egy évig megtartott részvények után, eladás esetén, ezentúl nem kell árfolyamnyereség-adót fizetni.
Az orosz központi bank nyíltpiaci beavatkozással, vásárlással erősítette a rubelt az utóbbi napokban, és naponta kétszer tart refinanszírozási árverést, napi egybillió rubelt hirdetve meg. Az utóbbi négy árverés egyikén sem fogyott el a felajánlott teljes összeg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.