2008. szeptember. 18. 12:01 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 18. 11:58 Gazdaság

London bombázása óta a legnagyobb pánik a piacokon

A második világháború óta nem tapasztalt menekülés zajlik a biztonságos befektetésekbe a piacokon. Ezt jelzi, hogy a rövid lejáratú amerikai kincstárjegy hozama legutóbb London német bombázása idején volt olyan alacsony, mint most, áll a Financial Times csütörtöki helyzetértékelésében. Londoni elemzők szerint ugyanakkor a feltörekvő piaci adósságok komolyan megsínylették az erősödő kockázatkerülést.

A londoni gazdasági napilap szerint a bankközi hitelezés gyakorlatilag leállt, miközben az arany soha nem mért napi árnyereséget ért el dollárban számolva.

Mindeközben egyre hangosabbak a piaci találgatások arról, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve – amely keddi ülésén, a piaci várakozásokkal ellentétben nem csökkentette 2 százalékos irányadó szövetségi napikamat-célját – kínos módon arra kényszerülhet, hogy meggondolja magát, esetleg más központi bankokkal együtt. A piac most azt árazza, hogy a Fed október végéig legalább negyed százalékpontos kamatcsökkentést hajt végre.

Ezt független londoni elemzők is jósolják, sőt, ennél nagyobb enyhítést sem tartanak lehetetlennek. Az Economist Intelligence Unit (EIU) – a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza – által októberre összeállított, Londonban már hozzáférhetővé tett havi világgazdasági előrejelzés szerint a Federal Reserve a jövő év elejéig 1,50 százalékra, vagy akár ez alá süllyeszti alapkamatát.

A ház szerint az amerikai Lehman Brothers befektetési bank csődje megmutatta, hogy a globális pénzügyi szektort szorító válságnak messze nincs vége, és jelentős az esélye további nagy pénzintézetek összeomlásának. Az EIU szerint az amerikai gazdaság növekedési üteme a következő két évben, éves átlagban alig haladja meg az 1 százalékot, az amerikai ingatlanpiaci visszaesés ugyanis még nagyon hosszú ideig eltart, és az ingatlanárak további meredek esése várható.

A csütörtöki Financial Times adatai szerint a háromhónapos amerikai kincstárjegy hozama egészen 0,02 százalékig süllyedt, ahogy a befektetők minden profitot feledve özönlöttek a kormánykötvény nyújtotta biztonságba. Az amerikai kormányadósság hozama legutóbb 1941. januárban volt ilyen alacsony, a nagy keresletre tekintettel magas ára miatt.

A feltörekvő piaci kötvények ugyanakkor megszenvedték a felfordulást. A JP Morgan befektetési csoport Londonban csütörtökön kiadott térségi helyzetjelentése szerint a ház által vezetett globális feltörekvő piaci kötvényindex (EMBIG) szuverén adósságállományának átlagos kockázati hozamfelára az irányadó tízéves amerikai kincstárjegy felett előző nap 0,18 százalékponttal 4,55 százalékpontig emelkedett.

Az átlagon belül Oroszország és Argentína piacon lévő szuverén adósságának hozamfelára egyaránt több mint fél százalékponttal, Brazíliáé negyed százalékponttal emelkedett egyetlen kereskedési napon, a JP Morgan csütörtöki londoni kimutatása szerint. Tavaly nyáron az EMBIG hozamfelár-átlaga még másfél százalékpontos, történelmi mélységi rekordon járt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.