Válságtanácskozás a Lehman Brothers sorsáról - felosztják?
Az amerikai nagybankok és a kormányzat vasárnap felújított válságtanácskozása nyomán a Bank of America, a Barclays és a Goldman Sachs valószínűleg felvásárolja és felosztja a válságba került Lehman Brothers befektetési bankot, mivel úgy tűnik, hogy az egyben történő eladás kilátásai egyre halványodnak. Szombaton eredmény nélkül zárult az alkudozás.
Szakértők most a 158 éve alapított Lehman - a nagyságra negyedik amerikai befektetési bank - esetleges csődjének tovagyűrűző hatásait hangsúlyozzák: ezzel ismét világszerte nőne a bizalomvesztés, a pénzügyi ágazat leírásai ismét ugrásszerűen nőnének és közvetve tovább halasztódna a világgazdaság konjunkturális élénkülése - ezért szinte biztosra vehető, hogy a Bear Stearns után - végső soron az adófizetők pénzéből - újabb amerikai bankóriást mentenek majd meg.
A brit Sunday Express - forrás közlése nélkül - úgy tudja, hogy a Lehman nagy részét - beleértve jelzálog-vagyonát is - a Bank of America venné meg. A nagyságra harmadik brit bank, a Barclays kisebb szeletet hasítana ki, a Lehman vagyonkezelési és kötvénypiaci üzletágát kapná. A Goldman Sachsé lenne a Lehman többi vagyonrésze. A Sunday Express szerint a terv sikere az amerikai pénzügyminiszteren múlik.
Egy másik, az amerikai sajtóban szintén megjelent felvásárlási forgatókönyv szerint két részre osztanák a Lehman vagyonát: egy "egészséges" és egy "beteg" részre: a jól működő üzleteket a Bank of America, vagy a Barclays venné meg, a gyengélkedő vagyonrészt pedig 10-15 amerikai bank együttesen. Ennek a forgatókönyvnek jóval kisebb a valószínűsége, mivel az esetleges banki résztvevők a vagyon ilyen jellegű felosztását igazságtalannak tartják, és kormányzati garanciákat követelnek.
A Lehman Brothers hat hónapon belül immár a második az öt vezető amerikai befektetési bank közül, amely megmentésre szorul: márciusban egy kényszereladás folyamán a Bear Stearns a J.P. Morganhez került. Ugyanakkor a nagyságra harmadik amerikai befektetési bank, a Merrill Lynch is a Lehmanéhoz hasonló problémákkal küzd.
Az amerikai Lehman a harmadik negyedben 3,9 milliárd dollárnyi veszteséget halmozott fel. A bank ennek nyomán cégrészek leválasztását, és létszámcsökkentést jelentett be. Az óriási veszteségek miatt az osztalékot radikálisan csökkentették, - több mint 90 százalékkal, 5 centre - és 1500 fős létszámleépítést jelentettek be, amelyet további karcsúsítás követhet. A bank egyes részeinek eladása egyrészt sürgősen szükséges friss tőkét pumpált volna a bankba, másrészt megszabadította volna azt a kockázatos ingatlanügyletekben való részvételtől, ez a megoldás azonban a piacnak nem volt elég megnyugtató.
Korábban még olyan hírek röppentek fel, hogy a Lehman iránt egy dél-koreai bank, a Korean Development Bank érdeklődik, de a Lehman nem volt képes a számára szükséges tőkeemelés konkrét ügyletét bejelenteni.
A Lehman 2,8 milliárd dolláros veszteséget könyvelt el már a második negyedben is a hitelválság miatt. Ez volt az első vesztesége azóta, hogy 1994-ben kivált az American Expressből. A második negyedben egy részvényre 5,14 dollár veszteség jutott, az egy évvel korábbi 1,27 milliárd dolláros, részvényarányosan 2,21 dolláros adózott eredményt követően.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.