2008. május. 07. 14:17 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. május. 07. 13:51 Gazdaság

Az Airbus könnyítene terhein, de nem tudja eladni gyárait

Eredménytelenül zárultak az Airbus nyugat-európai repülőgépgyártó konzorcium két franciaországi üzemének eladásáról szóló tárgyalások a Latécoere nevű vállalattal – derül ki az anyacég, az EADS vállalatcsoport szerdai közleményéből.

Az Airbus A380 típusú óriásgépe. A pénzzel van a baj
© AP
Az indokolás szerint semmilyen elfogadható megoldás nem született a tárgyalásokon „elsősorban a pénzügyi kontextus miatt”. Mindez nem okoz változást az Airbus stratégiájában, amely az üzemeket leányvállatokká alakítja át, s egy későbbi időpontban kínálja majd eladásra – áll a közleményben.

Sajtóértesülések szerint az euró magas árfolyama, illetve a dollár romlása és a hitelfeltételek miatt nem tudott az Airbus megállapodni a kiszemelt vevő részvényeseivel, hasonlóan a németországi helyzethez.

Az Airbus vezetősége egy évvel ezelőtt a Power 8 néven útjára bocsátott átalakítási terv keretében hat európai: két francia, három német és egy brit üzemben tervezett 10 ezer munkahely megszüntetését jelentette be.

A tervekkel ellentétben az Airbus végül a három németországi üzemét megtartotta és 100 százalékos leányvállalatokká alakította át. A döntés az után született, hogy az MT Aerospace nevű német vállalattal március 27-én megszakadtak a németországi üzemek eladásáról szóló tárgyalások, és ezután nem akadt más befektető. Így végül a Varelben, Nordenhamban és Augsbourgban található gyáraiból az Airbus létrehozta a German Aerostructures Company (GAC) nevű holdingot, amelynek 100 százalékos tulajdonosa az Airbus anyacége, az EADS vállalatcsoport.

Ezzel párhuzamosan a franciaországi Méaulte-ban és Saint-Nazaire-ben, valamint a brit Filtonban található üzemek eladásáról folytatódtak a tárgyalások a francia üzemek dolgozóinak sztrájkjaitól kísérve, akik a német dolgozókkal egyenlő bánásmódot és munkahelyük eladásának leállítását követelték heteken át.

A szakszervezetek számára a franciaországi üzemek megtartása nem jelent győzelmet, ugyanis a vezetőség az eladás meghiúsulása ellenére is megszüntet munkahelyeket és jelezte: 2010-ben további elbocsátások várhatóak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.