2008. március. 24. 13:10 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 24. 13:06 Gazdaság

Ruttenstorfer a Timesnak: "terjeszkedni kell a Gazprom ellenében"

A Gazprommal csak terjeszkedés révén lehet szembeszállni, mondta a Molra pályázó osztrák OMV olaj- és gázipari csoport vezérigazgatója a hétfői The Timesnak.

Wolfgang Ruttenstorfer a vezető brit napilapnak adott interjúban kijelentette: jóllehet a Gazprom hagyományos gázellátója Közép- és Délkelet-Európának, de most már közvetlenül is kezd megjelenni ezen a piacon.

A lap azt írja, hogy az orosz gázipari társaság "januárban megvette a szerb NIS olajcéget" - valójában egy átfogó orosz-szerb olaj- és gázipari stratégiai együttműködési egyezmény jött létre, amelynek keretében a Gazprom kőolajrészlege, a Gazprom Neft 400 millió euró közvetlen készpénzes befektetés és 500 millió eurós fejlesztési ígéret fejében megszerzi a NIS 51 százalékát. Ruttenstorfer a helyzetet úgy jellemezte, hogy a Gazprom "vonul nyugatra, mi pedig vonulunk délkeletre".

A The Times kommentárja szerint ezek a geopolitikai játszmák túlmutatnak egy közepes méretű multinacionális olajcég politikai és kereskedelmi hatókörén, de az OMV "nagyon igyekszik egy olyan osztrák-magyar birodalom létrehozásán, amely tartani tudja a frontot Közép-Európa határán".

A Molra tett tavaly júniusi, 13,8 milliárd eurós ellenséges ajánlatra "Budapesten düh, majd pánik volt a reakció... a Mol nemcsak 40 százaléknyi saját részvényt kevert át baráti kezekbe, de a magyar parlamentet is rávette egy átvételellenes törvény elfogadására", áll a brit napilap hétfői cikkében.

Az írás szerint az OMV-t "fel kell hizlalni" ahhoz, hogy legyen ereje szembeszállni a Gazprommal; ez indokolja a Mol megcélzását. Ruttenstorfer szerint "a Gazprommal foglalkozni kell, és nem kis cégről van szó ... amit tenni tudunk, az a növekedés, a terjeszkedés és az értéknövelés". Az OMV vezetője szerint ennek alternatívája az, hogy "lépésről lépésre, darabról darabra felszámolnak bennünket".

Az osztrák cég vezérigazgatója kijelentette, hogy az OMV célja egy erős közép-európai olajcég létrehozása, és ez indokolja, hogy megpróbál egyesülni a Mollal. Ruttenstorfer a Nabucco-program "gyengeségének" nevezte, hogy a részvényeseknek valahonnan gázt is kell vásárolniuk a 3300 kilométeres majdani vezetékbe. Azerbajdzsán nyilvánvaló kezdeti szállító lehet, de nem tudja feltölteni a teljes vezetéket.

Az OMV vezetője "gúnyos nevetéssel" Irakot nevezte meg a lehetséges alternatív szállítók között, amely azonban szerinte csak "holnapután" jöhet számításba. Hozzátette: Irakot csak azért említi, mert "az amerikaiak is állandóan Irakra utalgatnak".

Oroszország "már holnap tudna szállítani", mondta Ruttenstorfer. Hozzátette: Irán is mindig felmerül; ennek az országnak van a második legnagyobb földgázkincse a világon, de Irán is csak "holnapután" jöhet szóba.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.