2008. március. 10. 14:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. március. 10. 14:02 Gazdaság

Befektetési tanácsok március első felére

A részvénypiaci esés már nem meglepő, a kötvénypiaci fejlemények azonban a legtöbb piaci szereplőt és elemzőt meglepte, hiszen olyan volatilitást láttunk az elmúlt időszakban, amire tíz éve nem volt példa. A fejlett piacokon kivárást, a fejlődő piacokon óvatos vételt ajánlunk.

A nemzetközi piaci folyamatok továbbra is negatív irányba hatnak, hiszen a nemzetközi tőzsdeindexek alakulása azt mutatja, hogy a megjelent makrogazdasági adatok és a várakozások tovább romlottak. Meglepetésszerű volt, hogy az Egyesült Államok gazdasági növekedési ütemének csökkenését egyelőre nem képes megállítani a gyenge dollár, sőt a foglalkoztatás oldaláról is rossz hírek érkeztek. Közben az Európai Központi Bank (ECB) szóbeli intervencióinak hatása inkább még tovább rontotta a helyzetet, mintsem javította volna, hiszen ma már itt is a kamatemelés lehet a következő lépés – a kommunikáció szerint.

Természetesen ez nem maradt hatás nélkül itthon sem, ráadásul a régió egészének teljesítménye is gyenge volt a héten, a lengyel zloty (PLN), a cseh korona (CZK), az szlovák korona (SSK) és a török líra (TRY) is gyengülni kezdett. A sáveltörlés szerencsétlen időzítése, az állampapír piaci problémák, valamint a román gazdaságról érkező kedvezőtlen hírek mind-mind a gyengülés irányába lökték a befektetési eszközök árát csakúgy, mint a forint árfolyamát a vezető devizákkal szemben. A részvénypiaci esés már nem is meglepő, a kötvénypiaci fejlemények azonban a legtöbb piaci szereplőt és elemzőt meglepte, hiszen olyan volatilitást láttunk az elmúlt időszakban, amire tíz éve nem volt példa.

Devizapiac. Szinte már meg sem lepődünk a dollár további gyengülésén.




Ma természetesen nehéz megmondani azt, hogy meddig tart ez a tendencia, de az biztos, hogy ha a zöld vonalakkal jelzett trend fenn is marad, akkor is az 1,55-ös szint után – ha csak átmeneti is -, de immár a dollár erősödése következhet. Mivel kékkel jelzett beszűkülés betöltötte szerepét - a számított értékek 1,55-re adódnak -, ha nem jön közbe újabb meglepetés a makrogazdasági adatokban, illetve a sub prime válsággal kapcsolatban, akkor ez egy nagy valószínűségű forgatókönyv lesz. Mivel utóbbi kitételek bizonytalanná teszik a helyzetet érdemes megvizsgálni más forgatókönyveket is, de ma a fentebb vázolt eseménysor bekövetkezése a legvalószínűbb.

A probléma – hosszabb távon – az, hogy a dollár gyengülése szinte fordított arányban rántja magával az olajárat az emelkedés irányába. A gyengülő dollár és az ezzel párhuzamosan erősödő olajár az Egyesült Államokban jelentős importált inflációt hoz a gazdaságba, ami túlzott mértékű lehet ahhoz képest, amit az amerikai jegybank szerepét betöltő FED és a kormány még elviselhetőnek tart. És ez mihez vezet? Erős a veszélye a stagfláció kialakulásának, amikor gyakorlatilag nulla növekedés mellett inflációs nyomás van a gazdaságban. Ez azért nehéz helyzet, mert a jegybanknak nincsen eszköze a helyzet megoldására. A kamatokat nem emelheti, mert nincs növekedés, de nem is csökkentheti, mert egyrészt egyébként is alacsony a kamatszint, így nincs hatása, másrészt viszont az inflációt is erősítheti egy ilyen lépés. Bővebben lásd, Japán 1980-2000. Ez persze egy hosszabb időtávra fenyegető veszély, a mai helyzetben rövidtávra nem kell tartanunk attól, hogy ez a hatás befolyásolja befektetéseink megtérülését. Ma tehát az USD vételét javasoljuk az EUR-val szemben. Ezt a pozíciót az 1,50-es szint közelébe kerülve zárni kell.

A hazai piacon is voltak érdekes események. A sáveltörlés három napig tartó csodája után visszaállt az a piaci szituáció, ami a forint esetében a gyengülést jelenti. Az eddigiekben az volt a trend, hogy a környező országok devizái (kivéve a lej) erősödtek, miközben a forint gyengült. Ezt a devianciát egyes piaci szereplők szerint a forint intervenciós sávjának fenntartása okozta, de ha hosszabb távon nézzük a folyamatokat, akkor nyilvánvalóvá válik, hogy a reálgazdasági teljesítményekben mutatkozó különbségek mentén alakult ki az eltérő árfolyam-pálya. A gyengélkedő hazai gazdaság nem vonzza a külföldi befektetőket. Sajnos ilyen egyszerű a helyzet.

Annak, hogy a mostani – rövid – időszakban egyirányú mozgást láttunk, annak nemzetközi gazdasági és tőkeallokációs okai vannak, amit terhel az egyes gazdaságok fejlődési iránya is, tehát a HUF a legsérülékenyebb a térségben, a lej és a török líra után.




A sáveltörlés még arra sem volt elég, hogy a rövid távú – igaz elég széles – csatornából kimozdítsa az EUR/HUF keresztárfolyamot, így maradt a trend, a forint tovább gyengülhet az euróval szemben. Csütörtökön a Royal Bank of Canada elemzése is kitér a forintra elemzésében és megállapítja, hogy a forint könnyen 275-ig gyengülhet 2008-ban, annak ellenére, hogy kamatemelésekre is számít a bank elemző-gárdája. Ajánlásunk tehát ma ismét a forint eladása az euróval szemben.

Óvatos vételt javasolunk (Oldaltörés)

Kötvénypiac. A kötvénypiacokon a devizapiaci mozgásoknak megfelelő hozamváltozásokat láttunk. Amerikában kissé emelkedtek, míg Európában enyhén csökkentek a hozamok. Ezek a területek most nem voltak különösebben érdekesek, de azt látjuk, hogy a nemzetközi tendenciák szerint a feltörekvő piacokon általános a hozamok emelkedése, míg a fejlett térségekben alacsony szinten alakulnak a hozamszintek. Ez alól nem volt kivétel a hazai piac sem.



A hozamemelkedés üteme mindenkit meglepett, de gyakorlatilag elszállt a likviditás a piacról, így kisebb tételekkel is erősen ki lehetett téríteni a hozamokat – negatív irányba. Péntekre elterjed a piacon a hír, hogy a jegybank (MNB) a pénzügyminisztérium és az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) képviselői válságtanácskozásra ültek össze. Ez lehetséges, de rövidtávon megoldást nem fog jelenteni, hiszen az MNB egyetlen fegyvere a jegybanki alapkamat változtatása maradt. A kamatemelés jó megoldás a mai piaci szituációban, megnyugtathatja a kedélyeket, de kérdés, hogy hosszabb távon milyen hatása lesz. A magas kamatok ugyanis az egyébként is enyhe növekedést még inkább vissza fogja vetni.

A kialakult helyzetért egyértelműen a gazdaságot negatív spirálba sodró politikai „elit”, illetve a szintén politikai befolyás alatt álló MNB tehető felelőssé, így itt lenne az ideje annak, hogy tényleges lépéseket tegyenek annak érdekében, hogy legalább ne ártsanak – ha már hasznára nem tudnak lenni a gazdaságnak. Ez a fejtegetés messzire vezetne, így maradjunk annyiban, hogy a helyzetet ki tudjuk használni arra, hogy magas hozamokat érjünk el és ez – befektetési kérdésről lévén szó – legyen is elég. Amit tehát javasolni tudunk: a fejlett piacokon kivárás, a fejlődő piacokon óvatos (sávos) vétel, befektetési alapokon keresztül, míg a hazai piacon sávos vétel a 3-5 éves szegmensben.

Sávos vételekkel próbálkozzunk (Oldaltörés)

Részvénypiac. Itt sem örülhetünk. Az árak lefelé tartanak, miközben hektikus mozgások jellemzik a piacot. Kiút lehetne az árupiaci befektetés, de ott olyan mértékű lufit fújtak az utóbbi időben, hogy a kockázatok már meghaladták a várható nyereség mértékét. A piaci esés egyöntetűen jelentkezett a fejlett és a fejlődő piacokon, a mértékek sem nagyon tértek el. Talán az orosz RTS és a brazil Bovespa teljesített átlag felett, de még itt is negatív hetet láthattunk.














A hazai piac sem volt kivétel a trend alól. Egy hét alatt – péntek délre – több mint 6 százalékot gyengült a BUX, miközben az OTP ennél is nagyobb mértékben (7 százalék), míg a Mol 3,5 százalékot esett.














Elég egyértelmű a trend, a volatilitás emelkedik, így most azt javasoljuk, hogy továbbra is sávos vételekkel érdemes próbálkozni. De ne feledjük, hogy az ilyen taktika türelmet igényel és feltételezi azt a hitet, hogy a későbbiekben az eső trendben is lehet egy-egy emelkedő periódus. Ilyen vételre az OTP, a Mol, a Richter, illetve az Egis ajánlható, de az MTelekomban is lehet fantázia, mivel a hozamok emelkedése az állampapírpiacon itt is félreárazást okozhatott.

Ajánlások (Oldaltörés)


- Állampapír piac:

3-5 év sávos vétel (HUF)

- Vállalati kötvények:

Eladás

- Nemzetközi részvénypiac:

Orosz, török, brazil piac: tartás

- Hazai részvénypiac:

Esésben vétel; OTP, Mol, Richter, Mtelekom, Egis

- Befektetési alapok:

Hazai ingatlan alapok

Fürjes Szabolcs

zöldhasú
Hirdetés