2007. szeptember. 16. 15:39 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 16. 15:48 Gazdaság

London: a kormánypártok szakítása nagyon rosszat tenne a forintnak

"Erősen indította" az új parlamenti évadot Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, a konvergencia-programban szereplőnél alacsonyabb államháztartási hiányt valószínűsítve jövőre és szűkítve az euróbevezetés lehetséges idősávját. A koalíció együttműködése azonban nem felhőtlen, és a jelenlegi politikai-gazdasági környezetben valószínűtlen a forintsáv módosítása, áll az egyik vezető londoni befektetési ház hétvégi helyzetelemzésében, amely szerint a kormánypártok szakítása nagyon rosszat tenne a forintnak.

A Dresdner Kleinwort európai feltörekvő piaci elemzője, Raffaella Tenconi az elemzésben azt írja: a ház szakértői nemrég Budapesten jártak, ahol kormányzati és jegybanki illetékesekkel találkoztak. A megbeszélések alapján a cégnek az a benyomása, hogy a koalíció továbbra is elkötelezett a reformok folytatása mellett, jóllehet "a szocialisták és a liberálisok együttműködése nem alakul olyan kedvezően, ahogy azt korábban vártuk". Bár a Dresdner szerint továbbra is csekély a valószínűsége a koalíció felbomlásának a 2010-es választások előtt, a ház úgy látja, hogy növekedett a kockázata "valamely komoly változásnak" a kormánykoalícióban.

A koalíción belül - és különösen a 3 százalékon álló SZDSZ-en belül - "növekszik a frusztráltság", emellett "úgy tűnik", hogy Kóka János SZDSZ-elnök belső támogatottsága "meredeken esik". Bár a koalíció esetleges elhagyásáról szóló kijelentésekre már korábban is volt példa, a mostani körülmények között a Dresdner Kleinwort szerint növekedett annak a kockázata, hogy "Kóka megkísérel valamilyen merész lépést, csak azért, hogy növelje a választói támogatottságot", áll az elemzésben.

Tenconi szerint "mondani sem kell", hogy bármely nagyobb kormányzati módosulás - akár a koalíció szakadása, akár valamely komoly jelentőségű szimbolikus lépés, például az, hogy a szocialisták átveszik az egészségügyi tárca irányítását - súlyosan negatív fejlemény lenne a forint szempontjából.

A londoni Dresdner-elemzés szerint - tekintve a bonyolódó belső politikai környezetet és a növekvő globális bizonytalanságot - jelentősen csökkent annak az esélye, hogy a kormány a következő egy évben megszünteti a forint ingadozási sávját. Az nem zárható ki, hogy a sávközepet módosítják, amint jövőre egyértelműbbé válnak a költségvetési konszolidáció jelei, és az MSZP-SZDSZ együttműködés javul, de a sávközép-eltolás valószínűsége is mérsékelt, és "sokkal alacsonyabb, mint egy hónappal ezelőtt volt", áll a Dresdner Kleinwort elemzésében.

A forintsáv sorsáról mindazonáltal nem egyértelműek a vélemények a londoni elemzői közösségben. Az egyik legnagyobb globális befektetési csoport, a JP Morgan londoni részlege által összeállított minapi feltörekvő piaci helyzetjelentés - amely külön fejezetet szentelt a forintsáv jövőjének - azt írta: most, hogy a forint jelentősen eltávolodott a sáv erős végétől, felerősödtek a találgatások arról, hogy a magyar hatóságok módosíthatják az átváltási sávot, ugyanis ezúttal nem keletkezne az a látszat, hogy lépést a piac kényszerítette ki.

A JP Morgan szerint a mostani sáv és az MNB 3 százalékos inflációs célja egyelőre nem ütközik, de a következő években valószínűleg egyre nehezebbé válik a forintsáv és az inflációs cél összeegyeztethetősége. Mivel valószínűtlen, hogy a monetáris döntéshozók a 2010-es választásokig hátralévő időben kamatemelést akarnának, a kormány meggyőzhető arról, hogy a dezinfláció viszonylag fájdalommentes eszköze a forint további erősítése, ami egyébként a fogyasztónak is jó.  Ennek alapján a JP Morgan azzal számol, hogy a forintsáv módosításának esélye - jóllehet az idén még "elhanyagolható" - 2008-ban már 30 százalékosra növekszik, állt a múlt heti elemzésben.
zöldhasú
Hirdetés