2007. március. 14. 15:08 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 14. 15:04 Gazdaság

Londoni elemzők forintgyengülést és kamatemelést jósolnak

A forint eddigi erősödési folyamatának rövid időn belüli visszafordulásával és a jegybanki kamatemelési ciklus újraindulásával számol - a londoni elemzői közösségben gyakorlatilag egyedüliként - az egyik vezető londoni befektetési ház, amelynek szerdai elemzése szerint az amerikai gazdaság kemény landolására utaló jelek sem tesznek jót a magas külső finanszírozási igényű feltörekvő gazdaságoknak.

A BNP Paribas bankcsoport londoni befektetési részlege által a befektetőknek összeállított heti feltörekvő piaci
helyzetjelentések szerdán megjelent legújabb kiadása szerint a forint az év eleje óta szilárdan tartja magát, túlteljesítve a térségi társgazdaságokat, még a Magyarországénál jobb alapmutatókkal bíró Lengyelországot és Csehországot is.

Az erősödés azonban, amelyet az MNB pénzügypolitikai szigorítása és a költségvetési kiigazítás sikerébe vetett bizalom hajtott, a ház előrejelzése szerint hamarosan megáll, és részben vissza is fordul: a BNP Paribas az általa használt irányadó piaci indikátorok alapján azzal számol, hogy az euró forintárfolyama már a következő hetekben "a 260 körüli szinteket fogja próbálgatni". Az elemzés szerint különösen a globális értékpiaci kilengések erősödése és a hozamelőnyre játszó, kockázatosabb pozíciók leépítésével kapcsolatos aggodalmak jelentenek kockázatot a nagy folyómérleg-hiánnyal terhelt, magas hozamú valutákra, "amilyen a forint is".
   
Az elemzésben feltüntetett grafikon azt mutatja, hogy szoros megfelelés van a BNP Paribas által használt globális
volatilitás-index (VIX) és az euró-forintárfolyam mozgása között: a VIX-görbe múltbeli emelkedéseit hozzávetőleg kéthetes késésekkel rendre követte a forint gyengülése. Az elemzés emellett felidézi azt is, hogy a legutóbbi euróövezeti jegybanki kamatemelések szűkítették a valutauniós és a magyarországi kamatszintek közötti különbséget, miután az MNB tavaly november óta nem emelt, és a BNP Paribas szerint ez is arra utal, hogy a forintot terhelő kockázatok erősödnek. 

Mindemellett az olajárak újbóli emelkedése is rossz hír lehet a forint szempontjából, mivel egyrészt a magyarországi éves infláció a hatóságiár-emelkedések nyomán is 9 százalék felé tart, a drágább olaj pedig még hozzáad az inflációs számokhoz. Ez negatív fejlemény a helyi kötvénypiac számára, amely a forintárfolyam egyik meghatározó irányítója, áll a BNP Paribas szerdai londoni jelentésében.

A folytatódó olajár-emelkedést más nagy londoni házak is prognosztizálják. A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb, rendszeres olajpiaci helyzetjelentéseket közlő befektetési csoportja legutóbbi előrejelzésében azt írta: az a lendület, amely a világpiaci olajárat a korábbi 50 dollárról 60 dollárig hajtotta fel, a második negyedévben jó eséllyel 65 dollárig viszi tovább az árszintet. A ház adatai szerint március első hetében az Egyesült Államok teljes kereskedelmi olaj- és olajtermék-készlete 984,6 millió hordó volt; ez 100 millió hordóval kevesebb, mint tavaly október elején, és 2005 májusa óta a legalacsonyabb készletszint.
 
A BNP Paribas szerdai londoni elemzése szerint a drágább olaj a kereskedelmi, és így a folyómérleg-egyensúlyra is ránehezedik majd, és már a kereskedelmi mérleghiány meglepetésszerű januári emelkedését is figyelmeztető jelnek kell tekinteni. A ház szerint a magasabb olajimport-számla a következő hónapokban tovább ronthatja a külkereskedelmi teljesítményt. A BNP Paribas fenntartja azt a nézetét is, hogy az adatok az amerikai gazdaság várható kemény landolására utalnak, ami szintén fokozza a magasabb kockázatú befektetési konstrukciókra nehezedő nyomást. Az elemzés szerint a ház nem hiszi, hogy a februári eladási hullám elszigetelt jelenség lett volna.

Mindezek alapján a BNP Paribas elemzői azzal számolnak, hogy a forint március hátralévő részében és áprilisban nyomás alá kerül, ami - az emelkedő inflációval együtt - a cég szerint jó eséllyel újabb kamatemelésekre sarkallja az MNB-t. A magyarországi pénzügypolitikai szigorítás folytatódásának prognózisával a BNP Paribas gyakorlatilag egyedül maradt a nagy londoni házak között. 

A február végén kiadott inflációs jelentés tartalmára - főleg a jövő évi inflációs előrejelzés vártnál nagyobb mértékű csökkentésére - hivatkozva a Goldman Sachs (GS) már a jelentés kiadásának másnapján bejelentette: visszavonja a negyed százalékpontos "utolsó" idei kamatemelésre addig érvényben tartott előrejelzését.
 
A GS addig azzal számolt, hogy az MNB még végrehajt egy kamatemelést a következő három hónapban, mielőtt a második félévben elkezdené a pénzügypolitikai enyhítést. A GS február végi elemzése mindazonáltal hozzátette: jóllehet a ház most már 50 százalékosnál kisebbnek látja a kamatemelés esélyét, annak kockázatát továbbra is jelentősnek tartja. A cég megjegyezte: az MNB-nél borúlátóbban ítéli meg az idei magánszektorbeli béremelkedést, és arra is számít, hogy a forint gyengülni fog.

A feltörekvő piacokkal foglalkozó londoni elemzők túlnyomó többsége a második félévtől pénzügypolitikai enyhítési ciklus beindulását jósolja Magyarországon az infláció várt csökkenése és a takarékossági csomag valószínű fogyasztás-visszafogó hatása miatt.
 
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.