2007. március. 13. 13:39 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 13. 13:41 Gazdaság

Londoni elemzők szerint a magyar infláció nem ad okot kamatemelésre

Londoni feltörekvő piaci elemzők a februári inflációs adatok után is azzal számolnak, hogy az MNB megpróbálja kamatemelés nélkül átvészelni az inflációs tetőzést, bár a kosár bizonyos összetevőinek vártnál erősebb drágulása egyes vélemények szerint késleltetheti az év második felére valószínűsített kamatcsökkentést.

Reinhard Cluse, a UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piaci konzultánsa a 8,8 százalékos 12 havi februári adat ismeretében azt mondta: az infláció a következő hónapban még 0,2-0,3 százalékkal feljebb mehet, de a jegybank is arra figyelmeztetett korábban, hogy február-márciusban 9 százalék körüli éves drágulási ütemekre lehet számítani. Az elemző szerint a monetáris kilátások a februári inflációs adatok ismeretében sem változtak érdemben, és ő továbbra is számol a monetáris enyhítés elkezdésével a második félévtől. Cluse szerint az idei kamatcsökkentés mértéke legalább 0,75 százalékpont lesz, „de nem zárható ki ennél nagyobb mértékű enyhítés sem”.

A UBS londoni elemzője 2007 végére 5,1 százalékos éves inflációt jósolt. A Goldman Sachs pénzügyi szolgáltató londoni elemzése szerint ugyanakkor a februári adat „kissé aggályos lehet” az MNB számára, tekintve a szolgáltatási szektor tovább emelkedő inflációját (6,1 százalékról 6,9 százalékra).

A lassuló inflációjú élelmiszerszegmensen belül tovább gyorsult a feldolgozott élelmiszerek drágulása is, ez azonban valószínűleg csak kései reakció a feldolgozatlan élelmiszerek korábbi áremelkedésére. Mégsem jó hír az inflációs várakozások szempontjából, mivel ez az inflációs komponens az, amelynél a fogyasztók nagy gyakorisággal szembesülnek az árakkal, áll a GS londoni kommentárjában.

Az elemzés szerint a Goldman Sachs sem várja az MNB kamatpolitikájának módosulását a februári adat miatt, de azt nem tartja kizártnak, hogy az egyes összetevők várttól eltérő árakalulása miatt a jegybank hosszabb ideig tartja fenn a jelenlegi kamatszintet az enyhítés kezdete előtt.

Mind az UBS, mind a Goldman Sachs 8,6 százalékos inflációs előrejelzést adott korábban februárra, s tíz nagy londoni befektetési ház prognózisainak átlaga 8,68 százalék volt, de ezen belül szerepelt 8,8, sőt 9 százalékos előrejelzés is.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.