2007. szeptember. 13. 11:13 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 13. 11:24 Gazdaság

A Lukoil szívesen felvásárolná a Mol-t, és van 6 milliárd dollárja

A Lukoil Holdings, Oroszország második legnagyobb olajtársasága 9 milliárd dollárt különített el az Európai Unió térségében található cégek, köztük olajfinomítók, energiaelosztó és forgalmazó cégek megszerzésére – értesült a Financial Times a társaság meg nem nevezett vezetőjére hivatkozva.

A Lukiol központja. Terjeszkednének
© ruvr.ru
A lap Leonyid Fedunt, a Lukoil alelnökét idézi, aki szerint "a társaság a korábbiaknál sokkal alkalmasabbnak tartja most a piacot az akvizíciókra. Eddig ugyanis a részvények felfelé mozogtak, magas volt az olajár is, emiatt az eladók nagy várakozásokat fűztek az árakhoz. Most viszont a piac sokkal egészségesebb".

Az alelnök keddi londoni sajtóértekezletén arról nyilatkozott, hogy a Lukoil szívesen felvásárolná a közép-európai finomítócégeket, de úgy látja "a protekcionizmus" lehetetlenné tenné az akvizíciókat. Leonyid Fedun elmondta: a Lukoil-csoport szeretné felvásárolni a lengyel PKN Orlen és a Lotos olajcégeket, az osztrák OMV-t és a magyar Mol-t, de a kormányzati ellenállás leküzdhetetlennek tűnik.

"Szabad kereskedelemről beszélnek, de senkit nem engednek, hogy belső vagyonukat felvásárolja." – mondta Fedun, aki szerint a Lukoil természetes vásárlója lehetne a lengyel finomítócégeknek – a PKN Orlennek és a Lotosnak – mivel ezeknek nyersolajat szállít, de – mint mondta – Lengyelország "ideológiailag" nem adja el vagyonát. A lengyel kormányfő szerdán arról beszélt, hogy egyesíteni kellene a PKN-t és a Lotost, mivel a lengyel kormány szeretne egyetlen nemzeti olajcéget látni, és azt megvédeni a külföldi felvásárlásokkal szemben.

Fedun elmondta, hogy a Lukoil tárgyalásokat folytatott bankárokkal az OMV esetleges felvásárlásáról is, de elvetette a tervet még azelőtt, hogy közvetlenül megkereste volna az OMV-t, mert az osztrák politikai ellenzék ezt lehetetlenné tette.

Az alelnök a Mol-lal kapcsolatban elmondta: a Lukoil-t érdekli a Mol – amely az utóbbi időben az OMV ellenséges ajánlatával szemben védi magát –, de véleménye szerint a magyar kormány semmilyen külföldi felvásárlást nem engedne.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.