2006. szeptember. 06. 13:04 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 06. 13:03 Gazdaság

A Lukoil száz milliárdot költ bővítésre és felvásárlásra

A legnagyobb orosz olajcég, a Lukoil a következő évtizedben 100 milliárd dollárt tervez kitermelésének és finomítókapacitásának bővítésére fordítani, beleértve felvásárlásokat is.

A Lukoil, a legnagyobb orosz olajcég közlése szerint a jelenlegi napi 1,8 millió hordós kitermelést az időszakban szeretnék megduplázni. Az évente átlagosan 10 milliárd dollár befektetéssel a Lukoil messze megelőzi orosz versenytársait, ez az összeg nagyjából az amerikai Chevron tavalyi, 11 milliárd dolláros tőkekiadásaival vethető össze.

Tavaly a Lukoil 4 milliárd dollárt adott ki beruházásokra és 3 milliárd dollárt felvásárlásokra. Egy év alatt mintegy 1 milliárd dollárt költött finomítóira, amelyek teljes olajkitermelésének felét dolgozzák fel. A cég bejelentése szerint egy új finomító építésére készül Törökországban vagy Oroszországban, és pályázik egy rotterdami finomítóra is. A cég benzinkút-hálózatának bővítését is tervezi Törökországban és a volt Jugoszlávia utódállamaiban.

A legnagyobb orosz olajtársaság, a Lukoil 1,689 milliárd dolláros adózott eredményt jelentett az első negyedévről amerikai GAAP szerint, 43,1 százalékkal többet a tavalyi első negyedévi 1,18 milliárdnál. Az eredmény 13 százalékkal elmaradt az elemzői előrejelzések átlagától, ezt a nemzetközi olajárhoz kapcsolt adó emelkedésével indokolták a cégnél. 

A cégnek 17 országban van benzinkúthálózata, a volt szovjetköztársaságokon kívül Bulgáriában, Cipruson, Magyarországon, Lengyelországban, Szerbiában, Romániában, Csehországban és az Egyesült Államokban. Finomítói Oroszországon kívül Ukrajnában, Bulgáriában és Romániában vannak, és jelenleg próbál venni egy finomítót Nagy-Britanniában is a BP-től. Az első orosz cég, amely teljeskörű jegyzést kapott a londoni értéktőzsdén. 

2015-ig meg akarja kétszerezni szénhidrogén-kitermelését, mégpedig emelkedő hazai földgázárakra számítva elsősorban a gázkitermelés növelése révén. A Lukoil termelése 2015-ig napi 4 millió hordó olajegyenértékre nő a jelenlegi napi 2 millióról, és a kitermelés egynegyede-egyharmada származik akkorra földgázból, mondták a LUKOIL vezetői New Yorkban egy befektető-értekezleten május végén. 

A Lukoil eddig az első az orosz olajcégek közül, amely szerződést kötött a Gazprommal a kitermelt földgáz eladására, ezer köbméterenként 22 dollárért. Később 60 dollárra számítanak a nyugat-szibériai földgáz, illetve 100 dollárra a dél-oroszországi földgáz eladásából. Úgy vélte, a földgáztermelés növelése elérhető felvásárlások nélkül is, a cég meglévő tartalékaiból. A Gazprom maga jelenleg ezer köbméterenként jóval 200 dollár fölött értékesíti a földgázt külföldön. 

A Lukoilt államfői rendelettel hozták létre 1991-ben, állami vagyonjuttatásokkal bővítették a kilencvenes években, miközben nagyrészt utalványos privatizációval magánosították. Tőkéje túlnyomórészt kisbefektetőket képviselő alapok között oszlik meg, ezzel egyedülálló Oroszországban. 

Jelenleg a második legnagyobb szénhidrogén-tartalékkal rendelkező magán olajtársaság a világon - kitermelhető kőolaj-tartaléka a világtartalék 1,3 százaléka -, szénhidrogén-termelés szerint pedig a hatodik, a világ kőolaj-termelésének a 2,1 százalékával. Oroszországban 2004 végén került az első helyre, miután az addigi legnagyobb orosz olajcéget, a szintén magánkézben lévő Jukoszt adóhátralékának behajtása végett nagyrészt elárverezték. A Lukoil az orosz kőolaj-termelés 18 százalékát, a feldolgozás 18,3 százalékát adja.

zöldhasú
Hirdetés