A Lukoil megkétszerezi termelését
A legnagyobb orosz olajvállalat, a Lukolil, a 2015-ig meg akarja kétszerezni szénhidrogén-kitermelését, mégpedig emelkedő hazai földgázárakra számítva elsősorban a gázkitermelés növelése révén.
A Lukolil termelése 2015-ig napi 4 millió hordó olajegyenértékre nő a jelenlegi napi 2 millióról, és a kitermelés egynegyede-egyharmada származik akkorra földgázból, mondták a LUKOIL vezetői New Yorkban egy befektető-értekezleten. A Lukolil a Gazpromnak fogja eladni a gázt, mondta Leonyid Fedun, a Lukolil alelnöke.
A Lukolil eddig az első az orosz olajcégek közül, amely szerződést kötött a Gazprommal a kitermelt földgáz eladására, ezer köbméterenként 22 dollárért. Később 60 dollárra számítanak a nyugat-szibériai földgáz, illetve 100 dollárra a dél-oroszországi földgáz eladásából. Úgy vélte, a földgáztermelés növelése elérhető felvásárlások nélkül is, a cég meglévő tartalékaiból.
Tavaly a Lukolil több mint 50 százalékkal 6,44 milliárd dollárra növelte adózott eredményét a 2004-es 4,25 milliárd dollárról. A bevétele 55,77 milliárd dollárra emelkedett 33,85 milliárdról. A napi olajtermelése 5,4 százalékkal 1,94 millió hordóra gyarapodott.
A magyar olajellátásban tavaly év elején fennakadásokat okozott a Kremllel szembekerült Jukosz megfosztása főegységétől. A megrendült Jukoszt az új piacvezető, Kreml-barát Lukolil váltotta fel a Mol fő szállítójaként, ötéves szerződést kötve vele évi ötmillió tonna olaj szállításáról. A Lukolil ezután 26-ra növelte magyarországi benzinkútjainak számát. Moszkvai elemzők többször latolgatták, hogy a Lukolil részesedést vehet a Molban, de ezt a cégnél tagadták.
Tavaly ősszel a Lukolil járt közben a Mol érdekében az orosz vezetéküzemeltető Transneftnél, amely csökkenteni akarta szállítókapacitásait az utolsó negyedévben, főleg Szlovákia számára. A Mol vesz olajat a pozsonyi Slovnaft finomítónak is, amely a tulajdonában van.A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.