2007. január. 01. 14:37 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 01. 15:50 Gazdaság

Ütemezett munkaerőpiaci nyitás románoknak és bolgároknak

Románia és Bulgária európai uniós tagságának első két évében 219 szakmában kapnak automatikusan munkavállalási engedélyt Magyarországon a két ország állampolgárai – közölte a kormányszóvivő hétfőn.

A két ország csatlakozása utáni első két évben 219 olyan szakmában, ahol munkaerőhiány van - ilyen például az élelmiszeripar, a textilipar, az építőipar vagy az egészségügy - a román és a bolgár munkavállalóknak kérniük kell ugyan a munkavállalási engedélyt, de azt automatikusan meg is kapják – írta közleményében Danks Emese, hozzátéve, hogy az eredetileg 140 szakmát tartalmazó lista jórészt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára bővült ki.

A Romániából, illetve Bulgáriából érkező gyakornokok és a szezonális munkavállalók számára fennmarad az eddigi kvótarendszer, vagyis országonként 700 gyakornok, illetve 8000 szezonális munkás dolgozhat Magyarországon.

Azokon a területeken, ahol nincs szükség többletmunkaerőre, a nyitás csak folyamatosan, egy-egy szektor változó munkaerő-igényét figyelembe véve valósulhat meg.

Az ütemezett nyitás szabályait a tapasztalatok alapján a kormány egy év múlva újra áttekinti, és ha szükséges, akkor változtat a feltételeken.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.