Vita a munkaerő-piaci nyitás körül
Az SZDSZ megütközve tapasztalta, hogy miután a kormány a szabad demokraták által szorgalmazott, teljes munkaerő-piaci nyitás helyett csak 219 szakmában járult hozzá a román, illetve a bolgár állampolgárok magyarországi munkavállalásához, a konzervatívok még ezt a kört is tovább szűkítenék - írta Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivőjének közleményében.
Az SZDSZ úgy látja, hogy Magyarországnak szüksége van az új munkavállalókra, mivel az elöregedő magyar társadalom igényli az új, aktív tagok bekapcsolódását - írta Horn Gábor, aki rámutatott arra is, hogy a határon túli magyarok miatt is fontos lenne a munkaerőpiac megnyitása.
„A Fidesz eljutott odáig, hogy a „lehető legrosszabb” megoldásnak tartja a magyar munkaerőpiac megnyitását, a határon túli magyarok magyarországi munkavállalását" - fogalmazott Horn Gábor.
Az ügyvivő szerint „súlyosan elégtelen bizonyítványt” állít ki magáról Magyarország Európában, mikor nyugat felé a magyarok külföldi munkavállalásáért harcol, kelet felé azonban bezárja kapuit, a határon túli magyarok előtt is.
Simon Gábor a parlament foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának elnöke támogatta a munkaerőpiac fokozatos, részleges, időarányos, a magyar munkaerőpiac sajátosságait figyelembe vevő nyitási politikát.
Bernáth Ildikó, a testület fideszes alelnöke bejelentette: a Fidesz rendkívüli foglalkoztatási és munkaügyi bizottsági ülést kezdeményez január 8-ra a munkaerő-piaci nyitás miatt.
A politikus emlékeztetett rá: korábban arról volt szó, hogy 130-140 szakmában nyitja meg piacát Magyarország január 1-je után, és ezt félévenként felülvizsgálják. A legutóbbi kormányszóvivői tájékoztatón azonban már 219 szakmáról és kétévenkénti felülvizsgálatról beszéltek. Mint mondta, az általános orvosi, szakorvosi, fogszakorvosi szakmáról például nem volt szó a szakbizottság ülésén, utólag került fel a listára.