2006. december. 04. 11:49 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 04. 11:53 Gazdaság

Válságban a print sajtó, állítja a Wall Street Journal kiadója

A megváltozott olvasói magatartás miatt az amerikai nyomtatott sajtó válságba került - állítja a The Wall Street Journal kiadója, Gordon Crovitz, aki kijelentete, a lap a jövőben az úgynevezett felvilágosító, magyarázó újságírás útját kívánja járni.

A megváltozott olvasói magatartás miatt az amerikai nyomtatott sajtó válságba került, s ez számos kérdést vet fel - jelentette ki az Egyesült Államok legtekintélyesebb gazdasági, illetve üzleti napilapjának, a The Wall Street Journalnak a kiadója, aki mindennek ellenére magát az "egyetlen derűlátónak" nevezte.

Gordon Crovitz minderről a németországi "testvérlapnak", a Handelsblattnak nyilatkozott, hangoztatva, hogy a gazdasági napilapok jövőjét némelyest kedvezőbben látja. A nagyobb országos, illetve regionális újságok kilátásait ugyanakkor jóval borúlátóbban ítélte meg.

A gazdasági lapokkal kapcsolatban viszonylagos derűlátását azzal indokolta, hogy egy Wall Street Journalnek vagy egy Handelsblattnak könnyebb azokra a kifejezetten gazdasági, illetve technológiai információkra összpontosítani, amelyek az előfizetők érdeklődésének középpontjában állnak. Ezzel szemben a többi nagyobb újság nem téma szerint, hanem "földrajzilag" definiálja magát, s általánosabb híreket közöl. S ezekhez az általános hírekhez ma jóval könnyebb hozzájutni az új médiumok segítségével.

Crovitz ugyanakkor hangoztatta, hogy állandó lépést kell tartani az olvasók kívánságaival, s alkalmazkodni kell a legújabb technológiákhoz. A nyomtatott sajtó vezetőinek általánosságban azt rótta fel, hogy az elmúlt időszakban nem fordítottak kellő figyelmet a bekövetkezett piaci változásokra, s meglehetősen késve, illetve nem kielégítő módon reagáltak az olvasók elvárásaira.

Hibaként említette azt is, hogy a nagyobb újságok az elbocsátások keretében olykor legnevesebb újságíróiktól is megváltak, ami még inkább felgyorsította korábbi olvasóik elfordulását a laptól, illetve az internet előnyben részesítését.

A The Wall Street Journal szavai szerint a jövőben az úgynevezett felvilágosító, magyarázó újságírás útját kívánja járni. Ez azt jelenti, hogy az olvasók számára nemcsak az információt közlik, hanem azt is meg kívánják világítani, hogy az adott információ milyen következményekkel járhat számukra. A lap hasábjain a következő időszakban a "klasszikus hírek" mintegy húsz százalékot tesznek majd ki, míg a fennmaradó nyolcvan százalék a közölt hírek jelentőségéről, illetve hátteréről szól majd.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.