Gyengélkedett a pesti tőzsde
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) hivatalos részvényindexe, a BUX az elmúlt héten 345 ponttal 1,48 százalékkal csökkent, 23 053,79 ponton zárt pénteken.
A vezető részvények veszteséggel zárták a hetet. A kis és közepes részvények árfolyammozgását tükröző index, a BUMIX értéke viszont 73 ponttal, 3,15 százalékkal 2388,32 pontra emelkedett.
A részvénypiac forgalma 119,4 milliárd forint volt, míg az előző héten 144,4 milliárd forint értékben születtek üzletek. A héten lezárult a gyorsjelentési szezon, a vezető tőzsdei vállalatok közül utolsóként a Mol és az OTP tette közzé a 2006 harmadik negyedévére vonatkozó gazdálkodási adatait. Mindkét társaság a várakozásoknál kedvezőbb eredményekről számolt be, ez azonban nem tükröződött az árfolyamukban.
A Mol az év első három negyedévében 306,9 milliárd forint konszolidált nettó eredményt ért el, ami 59 százalékkal haladja meg a 2005. azonos időszaki nettó profitját. Az értékesítés nettó árbevétele 33 százalékkal nőtt, 2263,1 milliárd forintot tett ki.
A Mol-részvények árfolyama egy hét alatt 2,4 százalékkal csökkent, amit az elemzők elsősorban az olajár esésével, és ennek következtében az olajipari szektorhoz tartozó részvények gyenge teljesítményével magyaráztak. A papír 21 100 forinton zárt pénteken, forgalma 28,9 milliárd forint volt, az összforgalom 24 százalékát tette ki.
Az OTP az év első kilenc hónapjában 146,5 milliárd forint konszolidált adózott nyereséget ért el, ami közel 25 százalékkal több a 2005 első kilenc havinál. A bank a harmadik negyedévben rekord nagyságú, 53,6 milliárd forintos profitot ért el, ez azonban tartalmaz 6,1 milliárd forint egyszeri tételekből álló nyereséget is, amellyel az elemzők nem számoltak. A háromnegyedéves eredmény az éves terv 79 százaléka, így elérhetőnek látszik a 184,7 milliárd forintos éves profitterv.
Az OTP részvénye az elmúlt héten a piaci átlagnál kevésbé, 0,28 százalékkal gyengült, 7539 forinton zárt pénteken, forgalma 48,0 milliárd forint volt, a teljes piaci forgalom 40 százalékát adta.
A Magyar Telekom 971 forinton fejezte be a hetet, az előző héthez képest 2,4 százalékkal csökkent az árfolyama, forgalma 11,9 milliárd forint volt, az összforgalom 10 százalékát érte el. A Magyar Telekom igazgatósága december 21-re közgyűlést hívott össze, amelyen napirendre tűzik a 2005. évi pénzügyi beszámoló és az osztalékfizetési javaslat megtárgyalását. Az igazgatóság döntése arra enged következtetni, hogy hamarosan lezárul a Magyar Telekom montenegrói leányvállalatánál az a vizsgálat, ami több, összesen mintegy 2 milliárd forint értékű megbízási szerződés ügyében folyik.
A kisebb forgalmú papírok közül tovább drágult a Graphisoft, árfolyama 13 százalékkal nőtt az előző heti 15 százalékos erősödés után, a társaság részvényei 2211 forintot értek pénteken. Az árfolyam-emelkedés a felvásárlási hírek hatására indult el. Bár a társaság vezetése cáfolta, hogy konkrét ajánlat érkezett volna, azt azonban nem tagadta, hogy van érdeklődés a cég iránt, és a Graphisoft nyitott a partnerségre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.