Mi zajlott a tőzsdén? - heti összefoglaló
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) hivatalos részvényindexe, a BUX az elmúlt héten 1276 ponttal 5,77 százalékkal emelkedett, 23399,03 ponton zárt pénteken. Az index utoljára két hónapja, szeptember 14-én zárt 23 ezer pont fölött.
A vezető részvények jelentős nyereséggel zárták a hetet. A kis és közepes részvények árfolyammozgását tükröző index, a BUMIX értéke 43 ponttal, 1,91 százalékkal 2315,32 pontra nőtt. A részvénypiac forgalma 144,4 milliárd forint volt, míg az előző, négy munkanapból álló héten 72,43 milliárd forint értékben születtek üzletek.
A héten elindult a gyorsjelentési szezon, a vezető tőzsdei vállalatok közül a gyógyszergyártók és a Magyar Telekom tette közzé a 2006 harmadik negyedévére vonatkozó gazdálkodási adatait. Az OTP és a Mol jelentése a jövő hét elején várható.
A Magyar Telekom 60,3 milliárd forint csoportszintű eredményt ért el az idei év első kilenc hónapjában, ami 7,2 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál, de meghaladta a piaci várakozást, így a pozitív piaci reakció nem maradt el. A papír 995 forinton fejezte be a hetet, az előző heti záróárához képest 6,4 százalékkal drágult. Forgalma 7,6 milliárd forintot tett ki, az összforgalom 5,3 százalékát adta.
A Richter eredményei nagyjából megfeleltek a piaci előrejelzéseknek, a gyógyszergyár 2006 első három negyedévében 42 milliárd forint adózás utáni nyereséget és 130,2 milliárd forint árbevételt ért el anyavállalati szinten. A profit közel 40 százalékkal, az árbevétel 25 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A társaság részvényeinek árfolyama egy hét alatt 5,8 százalékkal 43.900 forintra emelkedett, forgalmuk 14,9 milliárd forint volt, ami a teljes részvénypiaci forgalom 10,3 százaléka.
A Richter árfolyamát a gyorsjelentés mellett kedvezően befolyásolták azok a hírek, amelyek szerint jövőre a gyógyszergyártókat sújtó elvonás mértéke kisebb lehet a korábban jelzettnél, továbbá a kutatás-fejlesztési ráfordításaikat is leírhatják majd a szolidaritási adó alapjából.
A kedvező gyógyszerpiaci hírek az Egis esetében nem tudták ellensúlyozni a csalódást keltő gyorsjelentést. A papír árfolyama 0,6 százalékkal 25000 forintra csökkent, heti forgalma 9,2 milliárd forintot ért el, az összforgalom 6,4 százalékát.
Az Egis szeptember 30-án zárult üzleti éve a társaság saját kommentárja szerint az egyik legjobb volt az utóbbi években. Az anyavállalat az év során 87,4 milliárd forint árbevételt és 15,5 milliárd forint adózott nyereséget könyvelt el. Az árbevétel 20 százalékkal, a profit 50 százalékkal nőtt egy év alatt. A negyedik negyedévi profit viszont alacsonyabb lett az elemzők által vártnál, elsősorban a magas közvetlen költségek és az alacsonyabb pénzügyi eredmény miatt.
Az OTP részvénye az elmúlt héten 5,5 százalékkal erősödött, 7560 forinton zárt pénteken, forgalma 59,6 milliárd forint volt, a teljes piaci forgalom 41,3 százalékát adta.
A Mol 7,6 százalékkal drágult, 21625 forinton zárt pénteken, forgalma 39,5 milliárd forint volt, az összforgalom 27,4 százalékát tette ki. A Mol a héten szénhidrogén-kutatásra szóló koncessziós szerződést írt alá a pakisztáni állammal, továbbá puhatolózó tárgyalásokat kezdett esetleges indiai együttműködési lehetőségekről is. A Mol Magyarország határain kívül Kelet-Közép-Európában, Oroszországban, Kazahsztánban, a Perzsa-öböl térségében és
Pakisztánban végez kutató-feltáró és kitermelő tevékenységet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.