2004. március. 30. 10:36 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Nem vonul ki Magyarországról a GSK

A GlaxoSmithKline (GSK) nem fontolgatja kivonulását Magyarországról - mondta Leitner György, a brit gyógyszergyártó magyarországi leányvállalatának ügyvezető igazgatója.

A cégvezető a Financial Times keddi számában megjelent hírt cáfolta, amely szerint a gyógyszergyártó vállalat kivonhatja magyarországi befektetéseit a gyógyszerárak befagyasztása miatt. A brit üzleti lap szerint a Glaxo rossz néven vette, hogy a magyar hatóságok nem konzultáltak vele a gyógyszerár-támogatások csökkentéséről. "Tisztában vagyunk azzal, hogy a kormánynak finanszírozási problémái vannak, de szeretnénk, ha folytathatnánk vele valamilyen párbeszédet az építő megoldás felkutatása érdekében" - idézte a lap David Redfernt, a Glaxo közép-európai igazgatóját. Redfern szerint a vállalat "átértékelheti magyarországi beruházásait", ha a kormány nem vizsgálja felül "szigorú" döntését a támogatáscsökkentés ügyében.



Leitner György szerint a GSK tisztában van a kormány gyógyszer-finanszírozási problémáival. Ugyanakkor kész együttműködni és tárgyalni annak érdekében, hogy mindkét fél számára elfogadható megoldás szülessen. Leitner azt mondta, hogy a GSK nem írta alá az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral a gyógyszerforgalom 15 százalékának önkéntes befizetéséről szóló megállapodást, így április 1-jétől a GSK termékeit is érinti a 15 százalékos árcsökkentés. Az intézkedés miatt a GSK 2004-ben forgalmának mintegy 10-15 százalékos visszaesésével számol.



GSK Magyarországon három üzletágban van meghatározóan jelen: a vényköteles gyógyszerek, a vény nélkül kapható patikai szerek és a vakcinák piacán. A cég tavalyi forgalma 16 milliárd forint volt, amivel 4,2 százalékos piaci részesedést ért el a magyar gyógyszerpiacon. A cég 350 alkalmazottat foglalkoztat.



A GSK jelenleg is folyó, 60 millió euró értékű beruházásával új vakcinagyár épül Gödöllőn. A társaság 2002-ben vásárolta meg a Human Rt.-től a gödöllői oltóanyaggyártó üzemet. Tavaly szeptemberben tették le az alapkövét egy új, 6.000 négyzetméteres üzemcsarnoknak, amelyben várhatóan 2006-ban kezdik meg a különféle gyermekbetegségek megelőzését szolgáló vakcinák gyártását. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.