2010. március. 10. 20:30 Haulitus Anikó Utolsó frissítés: 2010. november. 29. 10:26 Gasztro

A tökéletes madártej - recept

A madártej szinte mindenki gyerekkori kedvence. Sőt, megkockáztatjuk, valami olyan finomság, ami elkísér minket a bölcsőtől a sírig. Egy éppen mostanában zajló internetes, össznépi szavazás tanúsága szerint pedig népszerűsége vetekszik a somlói galuskáéval és a palacsintáéval.

Persze, hogy a madártej is – mint sok európai ínyencség – francia találmány. Isle flotant, azaz úszó sziget.Nem kell sokat töprengenünk azon, miért is kapta ezt az elnevezést. Hiszen a  tetején könnyedén lebegő, tojásfehérjehabból készült galuskák tényleg olyanok, mint az úszó szigetecskék. A desszert nagyszerűsége nemcsak az ínycsiklandó látványban, illatban és ízharmóniában rejlik, hanem abban is, hogy elkészítéséhez tényleg csak pár hozzávaló szükségeltetik, ami legtöbbször mindig megtalálható a hűtőben és a kamra polcán. Ha van otthon tej, tojás, vanília és cukor, már neki is állhatunk az  elkészítésének. De vigyázat, mert bár mindig fontos a kifogástalan alapanyag, esetünkben a frissesség és a minőség kiemelt szerepet kap, ha tökéletes végeredményre vágyunk!

Tippek

Tojás és tej. Látványos végeredmény
Aréna 2000 kiadó

Használjunk házi- vagy bio tejet, de ha erre nincs mód, akkor is mindenképpen a lehető legmagasabb zsírtartalmút válasszuk. Ugyanígy fontos a tojás minősége is, szintén a házi vagy bio tojás a leginkább javasolt. A tojás szép sárgájának a színe határozza meg a kész madártej színét, és a jó minőségű tojásfehérjéből készíthető legszebb hab. Feltörés előtt mindig  fertőtlenítsük a tojásokat. Amennyiben a hagyományosnál még finomabb, krémesebb állagú madártejet szeretnénk akkor a felhasznált tejhez számítsunk 2 dl tejszínt is.

Recept

1 liter tejhez használjunk 7 darab tojást és 1 rúd vaníliát, ízlés szerint cukrot. Válasszuk külön a tojássárgáját és a fehérjét. A tejet, a cukrot, a kikapart vaníliamagokat (esetleg 2 evőkanál vaníliaesszenciát ), és ha hozzávesszük, akkor a tejszínt, tegyük egy edénybe. Lassú tűzön, állandó keverés melegítsük fel kb. 65 – 70 C fokra, de ne forraljuk fel. 1-1,5 deci tejjel keverjük jól el a tojássárgákat, majd vékony sugárban, állandó keverés mellett csurgassuk hozzá a tejhez. Alacsony hőfokon addig keverjük, amíg kicsit besűrűsödik. Nem szabad túl sokáig főzni, mert akkor a tojás kicsapódhat. Végül keverjük bele egy fél citrom reszelt héját is, ettől kicsit pikáns ízt kap.

A tojásfehérjékből, egy csipet sóval, 20 g porcukorral és csepp citromlével  verjünk – a legjobb kézi mixerrel  – kemény habot. Ha 2 csepp 10 százalékos ételecetet adunk hozzá, akkor a habgaluska igazán szép fényes is lesz. Melegítsünk – de ne forraljunk – egy nagyobb lábasban vizet, és amikor a víz már forró, akkor a kemény tojásfehérjehabból kanállal szaggassunk galuskákat és tegyük a víz felszínére. A galuskáknak 1 – 1perc elegendő mindkét oldalukon a vízfürdőből. Ez idő alatt körülbelül kétszeresükre fognak dagadni, így szaggatáskor számoljunk a növekedéssel, ne rakjuk túl sűrűn a habgaluskákat. Ha a galuska elkészült, akkor szűrőkanállal szedjük ki, csepegtessük le és tegyük a madártej tetejére. A madártej hidegen az igazi, így tálalás előtt jól hűtsük be, és így adagoljuk majd kis tálkákba.

Fortélyok

Természetesen, mint minden kedvelt édességnek, így a madártejnek is különböző változatai ismertek.
- Ízlés szerint megbolondíthatjuk egy kis rumba áztatott mazsolával, vagy a habgaluskákat díszíthetjük tálalás előtt vágott mandulával is – ilyenkor az úszó szigetek helyett úszó süniket kapunk.
- A franciák a madártejet a végén még karamellszósszal is meglocsolják.
- A csokoládéimádók látványosabbá és finomabbá tehetik csoki öntettel is. Természetesen gőz fölött olvasztott, magas kakaótartalmú csokoládéból az igazi. Egy csipet fahéj is egész különleges ízt adhat.
- A madártej ízvilágával nagyszerűen harmonizálnak a citrusfélék. Így a reszelt citrom- és narancshéj is fokozhatja az élvezeteket, kiválóan harmonizál a vaníliás alapízzel. Hedonisták még  eperszemekkel is fokozhatják a gyönyöröket.
- Kevésbé ismert, de nagyon látványos és finom is, ha tojásfehérjehabba közepes állagú, még jól keverhető, nem rostos sárgabaracklekvárt keverünk:  a (7) tojásfehérjehabba nagyon óvatosan forgassunk bele 3 evőkanál sárgabaracklekvárt. Szép, márványos habot kapunk. Terítsük egy tűzálló tálba, és sütőben, lassú tűzön, kb. 150 fokon 4 – 5 percig süssük. Hagyjuk kihűlni, majd utána szaggassunk belőle galuskákat a madártej tetejére. Az íz kombináció és a látvány is biztos sikert arat.
A madártej természetesen megihlette a cukrászokat is. Így, nyáron hűsíthetjük magunkat madártejes fagylalttal, többféle madártejes szelet receptje között is válogathatunk, sőt 2007-ben az ország tortája a madártej torta lett.