Élet+Stílus hvg.hu 2010. január. 20. 20:10

A tökéletes puliszka - receptek

Puliszka, polenta, mamaliga, málé. Első hallásra tán egy mondóka kezdetének is tűnhet, de ez mind a kukoricadarából és -lisztből, számtalan ízesítéssel készült étel elnevezése.

Sok mesében is, mielőtt a legkisebb fiú elindul szerencsét próbálni, puliszkával rakja tele az anyja a tarisznyáját. Szerencsére a sokáig elfeledett és csak imígyen felemlített étek mostanra ismét visszakapta méltó helyét a konyhákon, és az előkelő éttermek étlapján is gyakorta szerepel. A puliszka egészen a múlt század közepéig gyakorta szerepelt a szegényebb családok étrendjében. Nagyon olcsó volt, ugyanakkor finom és laktató. Könnyen emészthető étel, amelyet számos elkészítési formája és ízesítése szinte megunhatatlanná tett.

A puliszka elnevezést a latin pollis (finom liszt) és a puls (kása) szavakból származtatják. Az elnevezés – pulitzka – először 1708-ban, az erdélyi Pápai Páriz Ferenc szótárában szerepel. De a 18. század végén hajdinapuliszkát is említenek a feljegyzések, így nagy valószínűséggel régebben a puliszka szó a kásaszerű ételek elnevezése volt. Ma már egyértelműen és csakis a kukoricadarából vagy -lisztből készülő ételt jelöli.

Európában több országban is népszerű eledel. Románia egész területén – ahol mamaligának nevezik – előszeretettel fogyasztják, sokak szerint pedig egyenesen Erdélyből került át hozzánk. Legtöbb változatát Moldvában és Bukovinában, valamint Háromszéken találjuk, ezeken a vidékeken inkább a málé megnevezés az ismert.  Hagyományos fogás a bolgár, ukrán és felvidéki konyhákban is, itthon pedig a Duna-Tisza közén és a Tiszántúlon szerepel leginkább kukoricagánica, vagy kukoricamálé néven. Az idehaza is népszerű és többször használatos, sokak által „elegánsabbnak” tartott polenta elnevezés olasz eredetű. Minden bizonnyal trendibb lehet olasz kedvencet fogyasztani, mint puliszkát, holott a két megnevezés ugyanazt az ételt takarja.

Tippek és trükkök

- A legfontosabb a jó puliszka elkészítésénél az állandó keverés!
- A puliszka akkor kész, ha elválik az edény falától és édeskés illat lepi el a konyhát.
- Ha a tálalás is fontos, akkor a puliszkát öntsük formába, egy gömbölyű tálba, puding- vagy szuflé formába stb. még forrón. Hagyjuk  a formában besűrűsödni, összeállni. Ha kiborítjuk, könnyebben is szeletelhető és sokkal szebben tálalható.
- Sósan, édesen, zöldségekkel, szalonnapörccel, mákkal, sajttal is kiváló. Fűszerezhetjük is fehér borssal, friss bazsalikommal.
- Ha túl sűrűnek találjuk a puliszkát, akkor ne öntsük hozzá még vizet, hanem inkább keverjünk bele vajat. Sokkal finomabb és lágyabb lesz.

Ha kíváncsiak vagyunk a régi idők ízeire, vagy könnyen elkészíthető finom ételeket szeretnénk becsempészni a konyhába, akkor mindenképpen próbáljuk ki a puliszka valamelyik ínycsiklandó változatát.

De nézzük csak, hogyan készül a puliszka! 1 liter vízhez adjunk egy kis sót, és ha forrni kezd, akkor állandó keverés mellett, folyamatosan szórva adjunk hozzá 20 dkg kukoricadarát. Körülbelül 15 percig főzzük, és nagyon fontos, hogy állandóan keverjük – legjobb kézi habverővel – hogy ne legyen csomós. Ha besűrűsödött, sima kását kaptunk, akkor levesszük a tűzről, hozzákeverünk 2 dkg vajat és állni hagyjuk. Legtöbbször így magában fogyasztották, cérnával szép egyenletes szeletekre vágva, de kiváló egy kis olvasztott vajjal, vagy tejföllel is. Ették reggelire, sok helyen köretként is adták pörköltekhez, gombapaprikáshoz. A málé sok helyen az édes változatot jelöli, ami egyes vidékeken nem kukoricadarából, hanem kukoricalisztből készül. Az édes változat tejjel vagy aludttejjel a prósza nevet kapta. Szeged környékén a prószához mézet is adnak.

A görhe kukoricalisztből és zsírból készült tészta, amelyekből kis pogácsákat szúrnak ki, megsütik és még melegen fogyasztják. Az egyszerűsége ellenére nagyon finom, omlós pogácsát kapunk így. Sok helyen a rizs helyett is kukoricakása került a hurkába – nemcsak olcsóbb volt, de állítják, hogy sokkal finomabb is ez a fajta hurka-kása. A legnépszerűbb puliszkának rengeteg változata ismert. A túrós puliszka – amely alatt csak juhtúróval készült étket értsünk, különben nem ér semmit – egy kicsit lazább kásából készül. Mennyei vacsora! A manapság oly divatos grillpartikon is érdemes bevetni. A cérnával szeletekre vágott puliszkaszeleteket mindkét felükön meggrillezzük, és olvasztott vajjal magában, vagy a húsokhoz, zöldségekhez  kínáljuk. Mivel gluténmentes, lisztérzékenyek is fogyaszthatják.

RECEPTEK

Négysajtos sült polenta

  • 30 dkg kukoricadara
  • 1,5 liter víz
  • 7 dkg vaj
  • 1 evőkanál só
Paradicsomszósz
  • 80 dkg paradicsomkonzerv
  • 3 evőkanál olívaolaj
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 – 1 teáskanál friss rozmaring és kakukkfű
  • bors

 

  • 20 dkg gorgonzola sajt felkockázva
  • 25 dkg mascarpone sajt
  • 25 dkg füstölt sajt
  • 10 dkg reszelt parmezán sajt
© Aréna 2000 kiadó

Készítsük el a polentát (puliszkát) az előzőleg már ismertetett módon. Ha elkészült, akkor öntsük egy lapos tűzálló tálba és hagyjuk kihűlni. Ha kihűlt, borítsuk egy vágódeszkára és vágjuk vízszintesen ketté, két lapra. A paradicsomszószhoz melegítsük fel az olajat, dobjuk rá az apróra vágott fokhagymát, pirítsuk meg, majd adjuk hozzá a zöldfűszereket, sót, borsot, paradicsomot. Addig főzzük, amíg sűrű paradicsomszószt kapunk. Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. A tűzálló tál aljába öntsük a paradicsomszósz felét, tegyük rá az egyik polentalapot. Szórjuk meg gorgonzola és füstölt sajttal és a reszelt parmezán felével. Teáskanállal halmozzuk rá a mascarpone sajtot és ízlés szerint fűszerezzük. Tegyük rá a másik polentalapot, locsoljuk meg paradicsomszósszal és szórjuk meg a maradék parmezánnal. Süssük 30 percig. Mindenki kedvence lesz!

Baconos juhtúrós puliszka
  • 1 liter víz
  • 30 dkg kukoricadara
  • 25 dkg juhtúró
  • 3 dl tejföl
  • 3 dkg vaj
  • 5-6 szelet bacon

A puliszkát készítsük el a már ismertetett módon. A szalonnát vágjuk apró kockákra és egy serpenyőben pirítsuk ropogósra. Egy tűzálló tálat kenjünk ki vajjal, és öntsük bele a még forró puliszkát. Terítsük szét rajta a juhtúrót, locsoljuk rá a tejfölt. A tetejére szórjuk a pirított szalonnadarabokat és öntsük rá a szalonna szaftját. 160 fokos sütőben 15 – 20 percig süssük. Készíthetjük úgy is, hogy a puliszkából evőkanállal kisebb halmokat szaggatunk, a tálba rakjuk és innen minden lépés megegyezik.

Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.