2008. január. 09. 10:12 Szikora Katalin Utolsó frissítés: 2008. január. 08. 21:07 Gasztro

Omlós, ízes csemege a sütőtök

Faluhelyen mindig kedvelt eledel volt, ínséges időkben alapvető táplálék a mai konyha újra fölfedezett, sokféle formában elkészíthető alapanyaga, a sütőtök. Amit tud: ízletes, vitamindús, és ráadásul még olcsó is.

© Gyimesi Zsuzsa
A piacon 200-300 forintba kerül a hagyományos, óriási sütőtök kilója, de hasonló áron kapható a szolidabb méretű, karcsúbb s egyre népszerűbb kanadai sütőtök is. A sütőtök biopiacokon árult drágább, ázsiai eredetű változata a hokaido vagy hikori tök. A nem hagyományos változatok méretük miatt jobban kezelhetők, de kevesebb magot is  tartalmaznak. Ezért akik ilyet vásárolnak, de szeretik a rengeteg E-vitamint tartalmazó pirított tökmagot ropogtatni, ezt külön kell megvenniük.
 
 A sütőtök egyik legegyszerűbb elkészítési módja a krémleves. Kell hozzá egy kis húsleves alaplé – kényelmesebbek leveskockával is beérhetik –, némi tejszín vagy tej a megfőtt s pürésített tök lazításához, és só, bors. Tálaláskor pirított tökmaggal szórjuk meg. Fokozhatjuk az ízhatást, ha egy csöppnyi tökmagolajjal meglocsoljuk. Szarvasgombaolajjal pedig kifejezetten különleges lesz. Egy családnak egy fél kanadai, vagy körte formájú bébitök is elég, az eredeti, 6-8 kilósra is megnőtt sütőtökből pedig egy-két jókora szelet.

Vásárláskor érdemes alaposan szemügyre venni a kiszemelt darabot. Minél narancsosabb, mélysárga színű a húsa, annál gazdagabb vitaminokban, főleg béta-karotinban. Fontos az is, hogy a felülete feszes, ép legyen. Ha foltos, nyomásra szottyadt, az a romlás, a fagyás jele.

Otthon ajánlatos a héját alaposan  megmosni. Szép pirosra süssük a sütőben. Sülés közben karamallizálódik a benne lévő cukor: ez adja az aromáját. A sülés vége felé „rásegíthetünk” kevés mézzel, barna cukorral.

 Ez a téli csemege omlósságával, édességével nemcsak változatosságot hoz a friss alapanyagokban szegény hónapokban, hanem kitűnő vitaminforrást is jelent. Jelentős karotintartalmával pótolja a napfény hiányát, mert éppen annyi A-vitamint állít elő, amennyire a szervezetnek szüksége van. Ezen kívül sok benne a természetes C-vitamin, a cukor, a fehérje és az emészthető rost. Annyi szénhidrátot tartalmaz, mint a burgonya. Kalóriatartalma nem magas: 100 grammban kevesebb van 400 kalóriánál.
  
© Gyimesi Zsuzsa
A kobakosok családjába tartozó sütőtök a kukoricával, a burgonyával együtt Amerika felfedezése után került Európába.  A nálunk meghonosítottak közül a legismertebb a nagydobosi fajta, ami lapított formájáról, ezüstfehér vagy szürke héjáról ismerszik meg. A tök húsa világossárga, sárga vagy narancsvörös lehet, általában 4-5 centi vastag. Akkor jó az íze, ha már megcsípte a dér. A magja fehér vagy szürke, olajokban nagyon gazdag. 

 Édeskés íze miatt felhasználáskor jól tűri a fűszerezést. A hónap séfje, Mógor Attila például fahéjjal szórja meg, de illik hozzá a szerecsendió, a szegfűszeg, a sáfrány, a vanília is. A bátrabbak kipróbálhatják reszelt gyömbérrel, curryvel és babérlevéllel is.

 Mivel könnyen emészthető, a csecsemőknek is alapvető táplálékuk. Belsejét kockákra vágva savanyúságnak is elkészíthetjük, vagy salátatálak kelléke lehet. Nyersen a leve fogyasztható – préselés után –, akár más gyümölcsökkel együtt, nemcsak az íze miatt, hanem gyógyhatásáért is. Enyhíti a megfázás tüneteit, főleg a nyálkahártyák gyulladásait csökkenti. Mivel egyenlő arányban fordul elő benne a kalcium, a foszfor és a megnézium, ezért tökéletes felszívódás esetén a három ásványi anyag gyógyító ereje hatványozottan érvényesül.

 Megsütve tejes turmixot készíthetünk belőle, vagy akár lekvárt is, ha nem akarjuk nélkülözni a hosszú nyári napokon. Lehet torta vagy akár rétes krémtölteléke, de fánk is készülhet belőle, ha tojást, zsemlemorzsát, lisztet és fűszereket adunk hozzá.