Életelíxir a konyhában
Méz nagyhatalomnak számítunk, bár az egy főre eső hazai fogyasztás nem jelentős. Hogy ez változzon, ajánlunk pár mézes receptet.
A régi görögök az istenek eledelének tartották, amely harmatként hullik az égből. A maja indiánok szerint a Földet a Méhisten teremtette. Sokszor életelíxirnek, folyékony napsugárnak is nevezik a mézet. Télen, s különösen így karácsony előtt fogy belőle a legtöbb. Nem mellékesen jegyezzük meg, hogy méztermelésben Magyarország nagyhatalom. Közel 100 különböző, egytől egyig kiváló fajtájú mézet termelünk, és mindebből lényegesen többet, mint amennyit elfogyasztunk. A hazai fogyasztás sajnos nem jelentős, mindössze körülbelül 30 deka fejenként évente. Így nem meglepő, hogy a termés közel 80 százalékát exportálják.
A méznek a konyhában is jogosultsága van.
Ha a húst (légyen az csirke, pulyka vagy akár sertés) sütés előtt megkenjük mustáros mézzel, különleges ízhatást érhetünk el. A méz lehet továbbá mártások, levesek ízesítője is. De a magyar konyhákban mégis leginkább sütemények elkészítésére használják e nemes elixírt. Az alábbiakban lássunk két egyszerű, karácsonyi receptet.
Mézes keksz
12,5 deka mézet, 2,5 deka zsírt, fél-fél csomag őrölt fahéjat illetve szegfűszeget, egy citrom levét és reszelt héját, 1 deka szalakálit, fél kiló lisztet, 15 deka porcukrot, 2 tojássárgáját és kb. 1,5 deci tejet összegyúrunk, egy napig állni hagyjuk. Majd kinyújtjuk, különböző karácsonyi formákkal kiszúrjuk. 150 fokon kb. 15 percig sütjük. Jól eltartható.
Bonyhádi mézes
Fél kiló lisztet összekeverünk két kávéskanál szódabikarbónával, 25 deka porcukorral, 3 tojással és 25 deka hideg mézzel. Összegyúrjuk, majd egy napig hideg helyen pihentetjük. Három részre osztjuk, tepsi nagyságúra kinyújtjuk, majd megsütjük. A krémhez 6 deci tejfölt habbá verünk, két csomag vaníliás cukrot, 25 deka darált diót és 25 deka porcukrot keverünk bele. Megtöltjük vele a lapokat.
Lőrincz Zsolt