A transzplantációs műtéte sikeres volt, azonban hónapokkal később a férfinél a rák egy agresszív és előrehaladott formája alakult ki. Az eset annyira ritka, hogy nem is állnak rendelkezésre statisztikák a témában.
A szervátültetés maradt az egyetlen esélye annak a 69 éves arizonai betegnek, akinél májrákot állapítottak meg, de egy kegyetlen fordulattal végül a donorszerven keresztül lett ismét rákbeteg és meghalt. A betegen 2019-ben végrehajtott transzplantációs műtét sikeres volt, de néhány hónappal később a férfinél a rák egy agresszív és előrehaladott formája alakult ki.
A biopszia kimutatta, hogy az új rákdiagnózisának nincs köze ahhoz a betegséghez, amelyet előzőleg kezeltek, laboratóriumi vizsgálatok egész sorával pedig megállapították, hogy a férfi májában kialakult új daganat a donortól származik. A betegnél végül tüdőrákot diagnosztizáltak, de a daganatos sejtek meglepő módon a májára koncentrálódtak.
Az „átültetett” rákos esetek rendkívül ritkák, és a témában nincsenek statisztikák, az orvosi szakirodalomban is csak néhány szórványos esetet dokumentáltak. Az orvosok szerint ez az egyetlen olyan eset a szakirodalomban, amelyben májátültetés során a donortól „kapott el” tüdőrákot a beteg – anélkül, hogy a donornak ismert rosszindulatú daganatos betegsége lett volna.
Az arizonai férfinak azért volt szüksége májátültetésre, mert alkoholos májzsugor és a májrák egy fajtája, májsejtes karcinóma alakult ki nála. A vizsgálatok sehol máshol a szervezetében nem mutattak ki rákra utaló jeleket.
Az orvosok úgy vélik, hogy a szervdonornak nem diagnosztizált, előrehaladott tüdőrákja volt, amely átterjedt a májára. Az 50 éves férfi donor dohányzott, de nem volt a kórtörténetében tüdőrák vagy más daganat, és az átültetés előtt elvégzett vizsgálatok sem találtak erre utaló jeleket.