Szilveszteri malacságok: hogyan búcsúztassuk az óévet?
A szilveszteri „malackodás” nemcsak nálunk hagyomány. Franciaországban például a puhára párolt sertésfület felgöngyölik és hagymás csicseriborsóval kínálják, Németországban a ropogós malacsültet hagymás lencsesalátával eszik, Olaszországban pedig hagyományos óév-búcsúztató étek a disznócsülök lencsével.
De lássuk, hogyan is készül a szilveszteri partik egyik legkedveltebb és leglátványosabb fogása a belül omlós, kívül ropogós malacsült, a szájában citrommal. Egy kb. három-négy kilós, tehát sajnos még szopós malacra van szükségünk. A húsa gyenge, zsírszövetet alig tartalmaz, egyben sütve is elkészül mintegy 2,5 óra alatt. Először eltávolítjuk a megtisztított malac belső részeit, bőrét megperzseljük, jól megmossuk, és a vizet alaposan leszárítjuk róla. Belsejét sóval bedörzsöljük, majoránnával meghintjük, és legalább egy órát állni hagyjuk, hogy a fűszer átjárja. A malac bőrét viszont nehogy megsózzuk, mert akkor nem lesz ropogós! Ha a malac szép formáját is meg akarjuk őrizni, tegyünk bele egy üres pezsgősüveget.
Sütés előtt kenjük be bőrét hideg zsírral, füleit és farkát csomagoljuk alufóliába, nehogy megégjenek, száját peckeljük fel egy tisztára mosott fadarabbal. Ezután helyezzük a malacot sütőlemezre, majd rakjuk közepesen meleg sütőbe. Sütés közben sörbe mártott füstölt szalonnával többször kenegessük meg. Ha közben a malac bőre felhólyagzik, szúrjuk ki sütővillával a hólyagokat. A jelenség oka, hogy túl magas a sütőnk hőfoka, tehát mérsékeljük a tüzet is. Hogy elkészült-e a sült, úgy ellenőrizhetjük, hogy sütővillával a combjába szúrunk. Ha a kifolyó lé nem véres, akkor megsült a pecsenyénk. Sütés után ne fedjük le, mert akkor megpuhul a bőre. Ha egészben tálaljuk, tegyünk a szájába egy fél citromot, fejére pedig petrezselyemkoszorút. Ajánlott körete a hagymás tört burgonya vörös boros párolt káposztával, esetleg pezsgős káposztával. Ha a csodával határos módon új év reggelére maradna a malacból, tegyük hűtőbe, hiszen megteszi hideg sültnek is salátakörettel.
© haziallat.hu |
A fiatal malacból nemcsak sültek, hanem remek levesek is készíthetők. A tárkonyos malacleveshez például egy fej vöröshagymát apróra vágunk, majd olívaolajon üvegesre dinszteljük. Továbbá 40 deka apróra vágott malachúst dobunk rá, fehéredésig sütjük, majd megszórjuk sóval, borssal, tárkonnyal. Kockára vágott sárgarépát és zöldborsót adunk hozzá, felengedjük másfél liter húslevessel és fedő alatt készre főzzük. Tálalás előtt két deci tejföllel behabarjuk, apróra vágott tárkonnyal és petrezselyem zölddel ízesítjük. Ez a leves másnaposságra is igazi gyógyír.