Újabb, immár a harmadik koronavírus elleni oltóanyag feltételes uniós engedélyezését jelentette be péntek délután az Európai Gyógyszerügynökség.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) a AstraZeneca COVID-19 vakcinájának feltételes piacra jutását ajánlja az Európai Unióban, a 18 éven felüliek oltására. Az EMA humán gyógyszerek bizottsága (CHMP) alapos elemzéseket követően a rendelkezésre álló biztonságossági, minőségi és hatékonysági adatok alapján javasolja az Európai Bizottságnak az oltóanyaguk piaci engedélyezését.
Így a Pfizer/BioNTech és a Moderna oltóanyag után ez a harmadik koronavírus elleni vakcina, melyet engedélyeznek az Európai Unióban.
"Ezzel a harmadik pozitív véleménnyel tovább bővítettük az EU és az EGT-tagállamok rendelkezésére álló oltóanyagok arzenálját a járvány elleni küzdelem és állampolgáraik védelme érdekében" - közölte Emer Cooke, az EMA igazgatója.
„A CHMP a korábbi esetekhez hasonlóan szigorúan értékelte ezt az oltóanyagot, és munkánk tudományos megalapozása alátámasztja szilárd elkötelezettségünket az uniós polgárok egészségének megóvása iránt.” – tette hozzá a EMA vezetője aki arra is kitért: a briteknél, Braziliában és Dél-Afrikában végzett négy klinikai vizsgálat (körülbelül 24 000 ember részvételével)) összesített eredményei azt mutatták, hogy a COVID-19 vakcina AstraZeneca biztonságos és hatékony volt a COVID-19 megelőzésében.
A klinikai vizsgálatokban 60 százalékos hatékonyságot mutattak ki.
Az újonnan engedélyezett oltóanyagot 18 év felettieknek adhatják be, de cég tovább vizsgálja az oltás hatékonyságát az 65 év felettiek körében – hangzott el sajtóbejelentésen a Németországban megfogalmazott kritikákra reagálva, ahol szakemberek azt ajánlották 65 fölöttieket egyelőre ne oltsák vele. A vakcinát két dózisban kell beadni a megfelelő védettség eléréséhez 4-12 hét különbséggel.
Az AstraZeneca készítményével kapcsolatos hír, hogy az Európai Bizottság az utóbbi napok a nyilvánosságban szakemberek, a gyártó és kormányok közötti csatározások nyomán arra jutott, hogy nyilvánosságra hozza az EU-val kötött keretszerződést.
Az EB január 27-én kérte az AstraZenecát, hogy járuljon hozzá a 2020 augusztusában kötött szerződés publikálásához. A témáról bővebben itt olvashat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.