A megállapodás értelmében a tagállamok 300 millió adagot szerezhetnek be a brit–svéd vállalat oltóanyagából.
Az Európai Bizottság az AstraZenecával megállapodásban nyilvánosságra hozta pénteken a brit–svéd gyógyszeripari vállalattal a koronavírus elleni oltóanyag beszerzéséről szóló szerződést. Az augusztus 27-én kelt dokumentumot szerkesztett formában tárták a nyilvánosság elé.
A szerződés révén a tagállamok 300 millió adag AstraZeneca-vakcinát szerezhetnek be, valamint további 100 millió adagot köthetnek le, amely a lakosságukkal arányosan kerül elosztásra.
A költségekre és a vakcinaszállítás menetrendjére vonatkozó részleteket nem ismertették.
A testület üdvözölte a vállalat átláthatóság és elszámoltathatóság iránti elkötelezettségét, amely elengedhetetlen a bizalom kiépítéséhez, továbbá reményét fejezte ki, hogy a közeljövőben nyilvánosságra hozhatja a vakcinagyártókkal kötött megállapodásokat.
Az Európai Gyógyszerügynökség bejelentette, hogy engedélyezte AstraZeneca Covid–19 vakcinájának feltételes piacra jutását az Európai Unióban, a 18 éven felüliek oltására.
Megkapta az Európai Gyógyszerügynökség engedélyét az AstraZeneca vakcinája
Sosem volt fontosabb Magyarországon az érthető és pontos tájékoztatás az Európai Unióról, mint most. Az EUrologus brüsszeli újságíró csapatának célja, hogy az Európai Unióval kapcsolatos hírekről és eseményekről közérthetően, pontosan és ha kell, kritikusan számoljon be, illetve elemzéseivel segítse az olvasót a tájékozódásban.
Ahogy azt a hvg360 megírta, az AstraZeneca vakcinájából Brüsszel tavaly 400 millió dózist rendelt, ami 200 millió ember beoltására elegendő. Az AstraZeneca viszont időközben bejelentette, hogy az első negyedévre vállalt 80 millió adag helyett csak 31 millió adagot tud szállítani az EU-nak, amiből hatalmas botrány tört ki.
Az AstraZeneca vezérigazgatója, Pascal Soriot azt nyilatkozta, hogy ők csak arra tettek ígéretet, hogy „legjobb erőfeszítésük szerint” látják el az Európai Unió tagállamait a megrendelt mennyiséggel. A vezérigazgató a La Repubblica című lapnak adott interjúban azt is állította, hogy az unió vezetői a stressz és a pánik miatt hoznak rossz döntéseket, hiszen a kormányok nagy nyomás alatt vannak.
Sztella Kiriákidisz egészségügyi biztos szerdai sajtótájékoztatóján közölte, hogy a szerződés szerint a cégnek négy üzemből kell az oltóanyagot kiszállítania, ebből kettő Nagy-Britanniában van, két másik pedig Belgiumban. Kiriákidisz szerint az AstraZenecának nemcsak szerződéses, hanem társadalmi és erkölcsi kötelessége is, hogy betartsa az előzetes vásárlásról szóló szerződést.
A felek még aznap este találkoztak. Korábban úgy hírlett, hogy az AstraZeneca lemondta az egyeztetést, de nem így történt, viszont nem jutottak dűlőre az Európai Bizottsággal. Kiriákidisz a Twitteren konstruktívnak nevezte a megbeszéléseket, de kiemelte, hogy nem sikerült tisztázniuk a szállítás kérdéseit.
Az Európai Bizottság csütörtökön felkérte a belga egészségügyi hatóságokat, hogy tartsanak vizsgálatot az AstraZeneca helyi oltóanyag-előállító telepén, így ellenőrizve a cég vezetőségének állításait.
Német lapok korábban azt írták, hogy a vakcinával csak a 65 év alattiakat lehet beoltani, az AstraZeneca később cáfolta ezt. Időközben kiderült, hogy Németországban nem is ajánlják ezt az oltóanyagot a 64 éven felülieknek. Brit szakértők azonban megvédték a vakcinát.