Elemi kár: mikor fizet a biztosító?
A K&H Biztosító tapasztalata alapján a casco biztosítással rendelkező gépjármű-tulajdonosok közül sokan nincsenek tisztában azzal, hogy milyen események sorolhatóak az elemi károk közé. Nagyobb odafigyeléssel sok káreset megelőzhető, és megkímélhetjük magunkat a későbbi vitás helyzetektől.
A teljes körű casco biztosítás a törésből, lopásból és elemi károkból adódó sérülésekre nyújt védelmet. Az első két fogalom ritkábban szorul tisztázásra, az elemi kár pontos jelentése azonban több kérdést is felvet. Az elemi kár definíciójába a tűz, robbanás, nagy sebességű szélvihar,földrengés, földcsuszamlás, felhőszakadás, árvíz, belvíz, jégveréstartozik.
Az egyre szélsőségesebb időjárás miatt gyakran fordul elő hazánkban is felhőszakadás. A hazai úthálózat állapota, illetve a vízelvezetése számos helyen nem a legoptimálisabb, így sokszor találkozhatunk a városban olyan helyekkel, ahol akár fél méteres is lehet a vízátfolyás vagy a kátyúkban felgyülemlett víz. A járművezetők többsége arra gondol, ha ezen áthajt, az legfeljebb az alváz mosását jelenti, nem számít az esetleges súlyosabb következményekre. Pedig a felszívott víz miatt tönkremegy a motorban lévő dugattyú és hajtókar. Ám az ilyen típusú károk nem sorolhatóak az elemi károk közé.
A mai gépjárművek szívócsövét – amely az égéshez szükséges levegőt szívja a motorba – sok típusnál az első kerék háta mögé vezetik, ahová normál körülmények között nem juthat folyadék, illetve szennyeződés. Ha azonban valaki belehajt a fent leírt “tócsába", és levegő helyett vizet szív a motor, az könnyen komoly meghibásodáshoz vezethet. Ezért tavasszal és nyáron, az özönvízszerű esőzések idején célszerű a szokottnál óvatosabban közlekedni, hogy az ilyen a kellemetlen és költséges eseteket elkerüljük.