2009. július. 16. 20:39 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. július. 16. 21:40 Autó

Milyen büntetésekre számíthatunk a nyaralás alatt?

Javában tart a nyaralási hullám. Egyre több autós van az európai utakon, különösen a kedvelt nyaralóhelyek környékén. Mielőtt útnak indulna, érdemes érdeklődni a különböző utakról, a forgalmukról és a közlekedési szabályokról. Különben szükségtelen kiadásokkal kell számolni.

Különösen a biztonsági mellényekre és a fényszóróhasználatra kell figyelni: 21 európai országban kötelező a tompított fényszórók használata. Idén már Szlovákiában is, ahol eddig csak a téli hónapokban volt kötelező, mostantól azonban egész évben. Fel kell kapcsolni a világítást: Bosznia és Hercegovinában, Dániában, Észtországban, Finnországban, Izlandon, Horvátországban, Csehországban. Olaszországban, Magyarországon, Romániában napközben csak lakott területen kívül, illetve az autópályákon kell használni a fényszórót. Németországban, Franciaországban és Svájcban pedig ajánlott bekapcsolni a világítást.

A fényszórón kívül az autósoknak a biztonsági mellényre is ügyelniük kell az európai utakon. Egyes országokban például az autó kötelező tartozékának számít a mellény, másokban pedig vészhelyzetben kötelező a mellény viselése. Fontos továbbá, hogy annyi mellény legyen az autóban, ahányan utaznak benne. Szakemberek azt ajánlják, hogy a mellényeket könnyen hozzáférhető helyre tegyék, így műszaki hiba esetén például nem kell az összes csomagot kipakolni az útra, hogy a csomagtartó legalján lévő mellényt elő tudjuk szedni.

Az alábbi országokban kötelező a mellény az autóban és persze használni is kell baleset, műszaki hiba esetén: Belgium, Franciaország, Olaszország, Horvátország, Luxemburg, Norvégia, Ausztria, Portugália, Szlovénia, Szlovákia, Spanyolország, Magyarország.

A szabályok megsértése estén komoly büntetésre számíthatnak az autósok. Portugáliában például 120-600 euró közötti bírságot kell fizetni, Belgiumban pedig 1375 euró is lehet ez az összeg. Aki Norvégiában világítás nélkül utazik, 190 eurót köteles fizetni. A láthatósági mellény hiánya azonban Norvégiában és Horvátországban sem jelent bírságot.

Függetlenül az előírásoktól és a bírságoktól, az ADAC azt ajánlja, hogy mindenki vigyen magával mellényt, mert balesetnél, műszaki hibánál jó szolgálatot tehet. Franciaországban és Magyarországon már a biciklistáknak is kötelező a mellény használata rossz látási viszonyok között, este, éjszaka, alkonyatkor, ködben és esőben. A szabály megsértése a franciáknál 35 euró bírsággal jár.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.