A füzesabonyi rendőrök nyomoznak a tavalyi nagy aszály idején történt ügyben, amikor egy borászat öntözésre szivattyúzott ki vizet az éppen elapadó Tarnából.
Természetkárosítás miatt zajlik büntetőeljárás a Tarna tavaly nyári kiszivattyúzása ügyében – jelentette a Heol.hu. A lap a Heves Vármegyei Főügyészségre hivatkozva írja, hogy a Füzesabonyi Rendőrkapitányságon zajlik a nyomozás, és december 20-án ki is hallgatták a gyanúsítottat, aki panasszal élt a gyanúsítás ellen, amit az ügyészség elutasított. Más részletet a nyomozás érdekeire hivatkozva nem közöltek.
Az ügyészséget a Tarna megcsapolásáról annak idején hírt adó civilek is megkeresték, akik azt kezdeményezték, hogy összeférhetetlenség miatt zárják ki az ügyből a gyanúsított védőjét, Gondos István ügyvédet, aki jelenleg fideszes önkormányzati képviselő Füzesabonyban, és korábban a Heves Vármegyei Közgyűlés elnöke is volt.
A civilek azt is kezdeményezték a vármegyei önkormányzatnál, hogy vonják vissza az ügyben érintett debrői Tóth és Tóth borászatnak korábban odaítélt Telekessy István Területfejlesztési Díjat. Az ügyben korábban a vízügyi hatóság megállapította, hogy a borászat, amelynek korábban volt ilyenje, a kérdéses szivattyúzás idején nem rendelkezett hatályos vízjogi engedéllyel.
Az érintett borászat korábban azzal érvelt, hogy volt vízkivételi engedélyük, és nem az ő szivattyúzásuk, hanem a rendkívüli aszály okozta a Tarna kiszáradását:
Vízháborúkkal fenyeget a soha nem látott aszály Magyarországon is
Negatív rekordot döntenek vízállásban a hazai folyók, a kisebb vízfolyások közül több ki is száradt a súlyos csapadékhiány, illetve az aszályhajlamot fokozó hőhullámok miatt. A vízhiány konkrét konfliktushoz is vezetett a Tarna-mentén, ahol dühös aktivisták estek neki egy, a szőlőoltványait az elapadó folyóból öntöző borászat berendezéseinek.
Borítóképünkön a Tarna kiszáradt medre.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Történelmi volt a tavalyi aszály
Kitiltották Egerből a Tarna vizét csapoló pincészet borait
Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól
A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.