Zhvg hvg.hu 2020. június. 15. 15:44

Nagyobb lábnyomú étrenddel jár a séta és a biciklizés

A károsanyag-kibocsátás csökken, ha kerékpározunk vagy sétálunk, az energiaigény miatt viszont nagyobb szén-dioxid-lábnyoma van ilyenkor az étkezésünknek.

Zhvg
Friss cikkek a témában

Az Ontario Egyetem kutatói állapították meg, hogy a fejlett országokban, ahol előnyben részesítik az aktív közlekedési módokat, a plusz kalóriaigény magasabb szén-dioxid-lábnyomú étrenddel jár. Azoknak az embereknek ugyanis, akik a passzív közlekedésről az aktív módra váltanak, megnő a magas szénlábnyomú ételek iránti igényük is – írta a Phys.org a Scientific Reportsban megjelent tanulmány alapján.

Ez az első olyan, nemzetközi kutatás, amelyik azt vizsgálta, milyen összefüggések vannak az aktív közlekedésből eredő, megnövekedett energiaigény miatti étkezés és az üvegházhatásúgáz-kibocsátás között.

A kutatók arra hívják fel a figyelmet, hogy a környezeti előnyök eléréséhez az étrendre is oda kell figyelni: azoknak, akik kerékpárra ülnek vagy sétálnak, alacsony szén-dioxid-lábnyomú étrendet érdemes választaniuk, hogy a megnövekedett energiaigény miatti élelmiszer-termelés lábnyoma végső soron ne menjen a környezet rovására.

A kutatás szerint egy kilométer megtételéhez 48-76 plusz kilokalóriára van szükségünk, ha sétálunk, és 25-40-re, ha biciklizünk. Ha emiatt többet eszünk, akkor séta közben 0,26 kilogrammnyi szén-dioxiddal nő meg a fogyasztásunk lábnyoma, és 0,14-gyel, ha biciklizünk.

A tudósok azt javasolják, hogy az aktív közlekedésre váltók hús és feldolgozott élelmiszerek helyett inkább zöldségeket, gyümölcsöket, hüvelyeseket és teljes kiőrlésű gabonaféléket fogyasszanak.

tudatos mindennapok
Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.