Már egészen fiatal koruktól speciális diétára fognák a szarvasmarhákat.
Izraeli kutatók a szarvasmarhák gyomrának mikroorganizmusaival vennék fel a harcot a metánkibocsátással–- írta a Sustainability Times. A Ben Gurion Egyetem tudósai abból indultak ki, hogy több milliárd mikroorganizmus él a szarvasmarhák gyomrában, amelyek az állatok által elfogyasztott növényi rostok „feltöréséért” felelnek – ez erjesztéssel történik. A folyamat során hidrogén keletkezik, amit metánná alakít egy metanogén nevű mikroba.
Arra az eredményre jutottak, hogy az életkor és az étrend nagy hatással van az állatok mikrobiomjára, s ha már egészen fiatal koruktól kezdve több tengeri hínárt fogyasztanának, úgy alakulna át a gyomrukban lévő mikroorganizmusok összesége, hogy később jóval kevesebb metánt eregetnének a levegőbe. A metán üvegházhatású gáz, amelynek komoly szerepe van a klímaváltozásban is.
Világszerte nagyjából 1,5 milliárd szarvasmarha él, amelyek egyenként 160-320 liter metánt bocsátanak ki naponta.
A szarvasmarhák által kibocsátott gáz mennyiségének csökkentésére már eddig is tettek kísérletet a kutatók: az Adelaide-i Egyetem állatorvostudományi karának munkatársai például kereszteznék azokat az egyedeket, amelyek kevesebb metánt eregetnek, így a genetikai tulajdonságaik oldaláról oldanák meg a problémát.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Lehet csökkenteni a szarvasmarhák által kibocsátott káros gázt
A tehenek is hozzájárulnak a globális felmelegedéshez
Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell
Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.