Áttörést jelenthet az eredmény abban, hogy a klímaváltozás hatásaival szemben ellenállóbbá tegyük a növényeket.
A klímaváltozás és az eddigi környezetük gyorsabb változása számos olyan növényfaj túlélését veszélyezteti, amelyek számunkra is táplálékul szolgálnak. A Penn egyetem tudósai fedezték fel most azt a gént, amelynek a módosítása áttörést jelenthet a növénytermesztésben – írta a Science Daily.
A környezetváltozás miatt stressz éri a növényeket, ezek emlékét pedig generációról generációra tudják örökíteni. A növények ugyan a stresszre emlékezve alkalmazkodni tudnak hozzá, de ez nem minden utódnak sikerül. A most felfedezett gén módosításával a kutatók elő tudják idézni a növényeknél a stresszmemória egy fajtáját, amit tovább örökítenek az utódaiknak, így azok ellenállóbbá és termékenyebbé válhatnak.
A haszonnövényeink génmódosítását sokan kritizálják, viszont ez a módszer epigenetikus, vagyis nem jár együtt a DNS szekvencia megváltoztatásával, tehát nem ültetnek be más genetikus anyagot a növénybe.
„Egy gén, az MHS1 felelős a növény ellenállóságának széles hálózatának lefedéséért. Amikor egy növényt stressz ér, mondjuk szárazság vagy sokáig tartó extrém meleg, akkor ez a gén felel azért, hogy a növény gyorsan tudjon alkalmazkodni a környezetéhez” – magyarázza Sally Mackenzie, a növénytudományok professzora, a kutatás egyik vezetője. „Amikor a növényeket epigenetikusan módosítják, akkor ők maguk tudnak megváltoztatni több gént a lehető legegyszerűbben. Ez hatással van a fényérzékelésükre, ami befolyásolja a növekedésüket, a szaporodásukra és átalakul a hormonális reakciójuk is, ami mind alkalmazkodóbbá teszi a növényeket” – mondja a kutató.
A kutatók arról is beszámoltak, hogy többféle módszerrel is inaktiválni lehet az MSH1 gént, és reménykeltő, hogy mindegyik eljárás működik. A tudósok a módszert először lúdfüvön és ikravirágon tesztelték, amelyek a káposzta és a mustár rokonai és a káposztafélékhez tartoznak. Majd paradicsomon és szójababon kísérleteztek kielégítő eredménnyel, most pedig repcével kapcsolatban folynak a kutatások.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Megmenekülhet a banán, az olíva és a citrusfélék
A klímaváltozás és a kártevők végzetesen fenyegetik a paradicsomot
Angela Merkel szerint Angela Merkel mindent jól csinált
Megjelent a kortárs európai politika legmeghatározóbb vezetőjének önéletrajza. Angela Merkel 300 oldalt írt a gyerekkoráról és 400-at a kancellári hivatalban töltött 16 évről. Bocsánatkérés nincs, már-már komikusan leíró próza van. Orbán Viktor először egy focimeccsen tűnik fel. Recenzió.