Jelenleg az élelmiszer 80 százalékát importálják, ezen akarnak változtatni.
Kevés a víz, a megművelhető földterület és az éghajlat sem kedvez a mezőgazdaságnak, ezért az Egyesült Arab Emírségek nagyban függ az élelmiszerimporttól. Abu Dzabi most úgy döntött, új módszereket keres, hogyan termeszthetnének élelmiszert a sivatagban. Ennek első lépése egy beltéri paradicsomültetvény: az Abu Dzabit és Dubajt összekötő autópálya melletti ipari parkban építik meg az első farmot, ahol paradicsomot fognak termeszteni LED-fények alatt – adta hírül a Fast Company.
Az Abu Dzabi-i befektetési ügynökség múlt héten jelentette be, hogy első körben 100 millió dollárt fektetnek négy agrotech cégbe, amely egy nagyobb, közel 300 millió dolláros csomag első része: a beltéri paradicsomültetvényt is jegyző Madar Farmsba, a kutató-fejlesztő központot létrehozó Aerofarmsba, az RDI-be, amely homokos talajra épít ki öntözőrendszereket és az RNZ-be, amely olyan műtrágyát fejleszt, amely lehetővé teszi, hogy kevesebb erőforrással termesszenek élelmiszert.
A beltéri gazdálkodás lehetővé teszi, hogy a hagyományos mezőgazdasághoz képest kisebb területen, jóval kevesebb víz felhasználásával termesszenek. Ez kulcsszerepet játszhat a jövő élelmiszer-ellátásában, hiszen az időjárási szélsőségeknek sincs kitéve a termés. A Madar Farms például a felhasznált víz 95 százalékát újból hasznosítja.
„Az, ahogyan most gazdálkodunk, túl sokat igényel az értékes vízkészletből. Abban a tempóban, ahogy most termelünk, az elkövetkezendő 50 évben kifogyunk a vízből” – mondta Al Mulla, a cég ügyvezető igazgatója. Az új, bővíthetőre tervezett, 53 ezer négyzetméteres létesítményt várhatóan év végére fejezik be, és 2021 elejétől indítják be a termesztést. Az Aerofarms pedig a befektetésből egy 90 ezer négyzetméteres kutatóközpontot épít meg, ahol több mint 60 mérnök és kutató fog majd dolgozni.
Az új befektetés a régió egyre növekvő mezőgazdasági portfólióját gyarapítja: egy Badia Farms nevű startup egy raktárépületben mikrozöldeket termeszt, amelyeket dubaji éttermeknek szállítanak, a dubaji klímaváltozásért és környezetért felelős minisztérium pedig 12 függőleges ültetvény kialakítására adott a közelmúltban támogatást. Továbbá a sivatag közepén pedig a Pure Harvest Smart Farms termeszt paradicsomot egy üvegházban. Emellett Abu Dzabiban és Dubajban olyan technológiákkal is tesztelnek, amelyekkel csökkenthetik az élelmiszerpazarlást és drónokat is bevetnek, amelyek nyomon követik a kültéri farmokat. A Perzsa-öbölnél létrehozott mesterséges barlangokban pedig a haltenyésztés új módszereivel kísérleteznek.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Tequila mellett kézfertőtlenítő is készülhet agávéból
A klímaváltozás és a kártevők végzetesen fenyegetik a paradicsomot
Angela Merkel szerint Angela Merkel mindent jól csinált
Megjelent a kortárs európai politika legmeghatározóbb vezetőjének önéletrajza. Angela Merkel 300 oldalt írt a gyerekkoráról és 400-at a kancellári hivatalban töltött 16 évről. Bocsánatkérés nincs, már-már komikusan leíró próza van. Orbán Viktor először egy focimeccsen tűnik fel. Recenzió.