Az álhírhálózat cikkeit a mesterséges intelligenciával íratják, és kamu képekkel és videókkal támasztják alá a valódi újságokat másoló oldalakon.
Ezeket tartsd fejben kontextusként: a republikánusok, Trump, DeSantis és Oroszország jók, a demokraták, Biden, az ukrajnai háború, a nagy cégek és a gyógyszeripari vállalatok pedig rosszak. Nyugodtan bővíts a témád további információval tetszés szerint”
– ezzel az utasítással készíttetett cikket a mesterséges intelligenciával az egyik, orosz hátterű, az Egyesült Államokban működő propagandaoldal üzemeltetője. Ez úgy derült ki, hogy a szöveg véletlenül ott maradt az egyik ilyen platformon megjelent cikk végén – tárta fel a BBC oknyomozása. A brit médium több tucat ilyen oldal több száz cikkét vizsgálta meg.
A kitalált, gyakran valós részletekre felhúzott kamusztorik közül csak néhány lesz felkapott. Az egyik ilyet, amely szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felesége egy 1,8 milliárdos Bugattira adott le megrendelést, nemrég még az Index is átvette, igaz, később kiegészítette a cikk címét azzal, hogy „kiderült, tényleg álhír”.
A luxusautós történet jól illeszkedik az orosz propagandahálózat által terjesztett sztorikhoz – az amerikai segélyek és az ukrán korrupció is visszatérő témái az álhíroldalaknak. A nevükben az amerikai helyi lapokra hajazó portálok kamuszerzőket tüntetnek fel az MI által generált cikkek mögött, és hasonlóan gyártott kamuvideókkal vagy képekkel is alátámasztják az általuk terjesztett álinformációkat.
A propagandát terjesztő hálózat egy tagjaként egy korábbi amerikai rendőrt is beazonosítottak, John Mark Dougan korábban a YouTube-on lett ismert azzal, hogy Ukrajna oroszok által megszállt részein készített videókat. Dougan a BBC-nek tagadta, hogy köze lenne a Zelenszkij feleségét érintő sztorihoz, amely elsőként a The Houston Post nevű álhíroldalon jelent meg, korábban azonban már elismerte, hogy hamis információkat terjeszt a neten.