Az egyetem rektora, Elizabeth Magill a kongresszusi meghallgatásán arra sem tudott egyértelmű választ adni, hogy a zsidók kiirtására való felszólítás megfélemlítésnek minősül-e.
A Pennsylvaniai Egyetem már 100 millió dollárt vesztett a rektorának gyűlöletbeszéddel kapcsolatos álláspontja miatt – írja a BBC. Az összeget az intézmény egyik régi támogatója, Ross Stevens, a Stone Ridge Vagyonkezelő Alapítvány vezérigazgatója vonta vissza, miután értesült az egyetem rektorának, Elizabeth Magillnek az amerikai képviselőház előtti meghallgatásán tett kijelentéseiről.
Magillt ugyanis az MIT és a Harvard vezetőivel együtt azért hallgatták meg a kongresszusi képviselők, mert az ország egyetemein az október 7-e óta zajló izraeli-palesztin háború miatt elszaporodtak a szélsőséges, antiszemita megnyilvánulások, tüntetések.
A képviselők például szerették volna megtudni Magilltől és a másik két vezetőtől, hogy a zsidók kiirtására való felszólítás az megsérti-e az intézményük megfélemlítéssel, illetve zaklatással kapcsolatos szabályait. A vezetők egyike sem akart egyértelműen válaszolni erre az eldöntendő kérdésre és mindhárman, különféleképp, de értelmében egységesen azt a választ adták, hogy mindez a kontextustól függ.
Magill ugyan már másnap kiadott egy videóközleményt, amelyben elnézést kért a szavaiért és azzal próbálta védeni a kijelentését, hogy „az egyetem régóta létező szabályaival és az amerikai alkotmánnyal összhangban” csak a tett és nem a szó büntethető. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy ehelyett azonban inkább arra kellett volna figyelnie, hogy a zsidóság kiirtására tett felhívások az ember által elkövethető legszörnyűbb tettekre való felhívásnak minősülnek.
Ross Stevens számára ez azonban nem volt elég, a támogatás visszavonását bejelentő levelében Magill távozását is követelte, mivel a rektornak a kongresszus előtti kijelentéseit visszataszítónak tartja. Stevens azt is hozzátette, hogy a Stone Ridge Vagyonkezelő Alapítvány örömmel felülvizsgálja döntését, amint egy új rektor veszi át az egyetem vezetését.