A több mint 500 tisztviselő által benyújtott levélben előbb elítélték a Hamász terrortámadását, de utána felszólították az elnököt, hogy fékezze meg a Gázai övezet ellen zajló izraeli hadműveletet és követeljen azonnali tűzszünetet.
Saját tisztviselői is bírálták a Biden-kormány Izrael-politikáját – írja a The Guardian. Egy több mint 500 tisztviselő által benyújtott levélben előbb elítélték a Hamász terrortámadását, azután pedig felszólították az elnököt, hogy fékezze meg a Gázai övezet ellen zajló izraeli hadműveletet és követeljen azonnali tűzszünetet.
A levél jól mutatja az amerikai kormánytisztviselők körében elharapózó elégedetlenséget, amit Biden elnök korai megnyilvánulásai csak fűtöttek, leginkább az az elszólása, amellyel kétségbe vonta a gázai áldozatok számát.
Korábban az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) 1000 dolgozója írt alá egy nyílt levelet, amelyben arra szólították fel a kormányt, hogy gyakoroljon nyomást Izraelre a civil áldozatok minimalizálása érdekében. Hasonló hangokat lehetett hallani a külügyminisztérium egyes tisztviselői részéről is, stábja szerint Antony Blinken külügyminiszter nagyon komolyan veszi ezeket a jelzéseket.
Ugyanakkor a kormányzat maga is tett lépéseket az ügyben, több esetben is önmérsékletre szólította fel Izraelt, illetve a Pentagon az Izraeli Védelmi Erőknek (IDF) tanácsokat is adott, hogyan minimalizálják a Gázában zajló hadműveletek során a civil áldozatok számát.
Kormánytisztviselők azt is közölték, hogy az október 7-i támadásokat követően az izraeli vezetés komolyan eljátszott egy Hezbollah elleni megelőző csapás gondolatával, amiből amerikai beavatkozásra nem lett semmi. Washington szerint ugyanis a Hezbollah nem érdekelt a konfliktus kiszélesítésében, inkább csak igyekszik pont annyi rakétát kilőni Izraelre, amennyivel még meg tudja őrizni a hitelességét, mint a cionistákkal szembeni ellenállószervezet.
Talán a kormánytisztviselők ellenállása miatt is, de az elmúlt napokban láthatóan határozottabbá vált a Biden-kormány hangneme Izraellel szemben. Az elnök hétfőn már közölte, hogy a kórházakat meg kell védeni a harcoktól.
Többfelé hasadt az amerikai társadalom a gázai háború miatt, és ennek Biden ihatja meg a levét
A gázai háború és Izrael támogatása elfelejtett vagy eddig rejtett törésvonalakat hozott elő az Egyesült Államokban, ahol Joe Biden demokrata elnöknek inkább a saját pártjával gyűlik meg a baja, mint az ebben a kérdésben egységet mutató ellenzéki republikánusokkal.
„Izraelnek kötelessége minél előbb visszaállítania a Gázai övezet áram, víz és üzemanyag-ellátását” – fogalmazott pár fokkal a hivatalos kormányzati kommünikék hangneménél keményebben Samantha Power, a USAID korábban Magyarországon is megfordult vezetője. „És még ha Izrael a saját állampolgárait is védelmezi, az IDF-nek kötelessége betartani a nemzetközi humanitárius törvényeket” – tette hozzá.
Az izraeli–palesztin háború kihat az amerikai belpolitikára is, hiszen a Demokrata Párt képviselői a Szenátusban épp néhány napja torpedóztak meg egy Izraelnek szánt komolyabb, 14 milliárd dolláros segélycsomagot. A két nagy párt ugyanis mélyen megosztott az amerikai külpolitikai irányzatok terén, míg a republikánusok számára elfogadható Izrael támogatása, addig Ukrajnával kapcsolatban már nem ekkora az összhang, különösen a párt trumpista jobbszélének köszönhetően, addig a helyzet fordítottja játszódik le a demokratáknál, ahol Ukrajna támogatásáról nincs vita, ám a párt balszéle erősen Izrael-kritikus.
Az izraeli–palesztin háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:
Az izraeli hadsereg megrohamozta Gáza legnagyobb kórházát - percről percre a háborúról
USA azt állítja, hogy hírszerzési információkkal rendelkezik, amelyek alátámasztják Izrael állítását, miszerint a Hamásznak van egy parancsnoki központja az Al-Shifa alatt - a Hamász ezt továbbra is tagadja.