Világ hvg.hu 2022. május. 16. 21:20

A háború 82. napja: Az ukránok hazatérnek, az orosz átkarolásnak vége lehet a Donbaszban, Magyarország nem alkuszik

Újabb két északi országgal bővülhet a NATO hamarosan, hacsak nem vétóz Törökország, márpedig úgy tűnik. Oroszország látszólag feladta az ukrán erők bekerítését a Donbaszban. Egyre több ukrán állampolgár tér vissza az országba.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Az ukrán határőrség hétfőn már arról számolt be, hogy ötödik napja magasabb az országba visszatérők száma, mint azoké, akik kifelé lépik át a határt. Szombaton csaknem 46 ezren érkeztek, ebből több mint 42 ezren ukránok. Még a háború miatt állandó lakhatási problémákkal küzdő Harkivba is elkezdtek visszaáramlani az egykori lakók. Ennek ellenére Magyarországra még mindig nagyon sokan, 11 500-an érkeztek vasárnap.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár egyesen arról beszélt, hogy Ukrajna megnyerheti a háborút, mert a harcok nem úgy zajlanak, ahogyan azt Moszkva eltervezte. Az amerikai székhelyű Institute for the Study of War (ISW) nevű agytröszt legfrissebb értékelésében pedig feltárták, hogy az orosz csapatok valószínűleg feladták a Donyeck és Izjum között tartózkodó ukrán csapatok bekerítésének nagyszabású tervét. Egy videó szerint az ukrán ellentámadás olyan hatékony volt Harkivnál, hogy egy területvédelmi dandár elérte az orosz határt is.

Finnország után Svédország is bejelentette, hogy csatlakoznak a NATO-hoz, Moszkva pedig szinte azonnal meg is fenyegette az északi államokat. Erdogan török elnök viszont közölte, hogy Törökország megvétózza a két ország csatalkozási kérelmét. A korábbi aggályait hangoztatva Erdogan, azt mondta, Svédország a terrorszervezetek "keltetőhelye", majd azt állította, hogy a parlamentjükben terroristák vannak.

A litván külügyminiszter azzal vádolta meg Magyarországot, hogy túszul ejtette az Uniót, Szijjártó Péter szerint ez hazugság, viszont bizonyos tagállamok számára kényelmes a magyar pozíció, hiszen nem nekik kell konfrontálódniuk Brüsszellel, megteszi ezt a magyar kormány helyettük. Márpedig amíg a magyar aggodalmakra nem születik elfogadható megoldás, addig úgysem mehet át a javaslat az olajembargóról. És hétfőn erre nem is került sor.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.