Az USA ellenzi azt, hogy Magyarország az ukrán oktatási törvény miatti kétoldalú vita akadályozza a NATO és Kijev együttműködését – mondta a HVG-nek Kay Bailey Hutchison, amerikai NATO-nagykövet, aki nem sokkal azután nyilatkozott lapunknak, hogy az USA nagykövetsége Facebook-profiljának megváltoztatásával küldött közvetett üzenetet a magyar kormánynak.
„Továbbra is arra kérjük Magyarországot, hogy egy kétoldalú vita miatt ne akadályozza a NATO és Ukrajna együttműködését. Az orosz agresszió által sújtott országnak ugyanis fontos lenne, hogy minden lehetséges eszközzel segítsük az orosz agresszió visszaverését, a szuverenitás helyreállítását, az ország stabilizálását, illetve a működő demokratikus intézményrendszer kiépítését” – mondta a hvg.hu-nak Kay Bailey Hutchison amerikai NATO-nagykövet (borítóképünkön). Hozzátette: reméli, hogy Magyarország külön, kétoldalú tárgyalásokkal rendezi az oktatási törvény miatti vitát, s Budapest csatlakozik az Ukrajnát segítő többi NATO-tagországhoz.
Az USA közben közvetve üzent a magyar kormánynak is, a budapesti követség megváltoztatta facebookos profilképét. A képviselet oldalán egy nagy fotón a kijevi Majdan téren lévő függetlenségi emlékművet díszítő nőalak látható, a szöveg pedig ez: Fókuszban Ukrajna. Az USA diplomáciai képviseletei más országokban nem léptek hasonlóan, így az üzenet egyértelműen Magyarországnak szól. Az USA egyúttal az ukrán, a kanadai és a brit nagykövetséggel közösen szerdára kerekasztal-beszélgetést szervezett ugyanezzel a címmel.
Szokatlan módját választotta az USA a magyar kormány figyelmeztetésének
A követség meg is magyarázta a döntést. „Ukrajna, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Kanada magyarországi nagykövetségei továbbra is egy független, egységes és biztonságos Ukrajna kitartó támogatására ösztönöznek azzal, hogy felhívják a figyelmet az ország folyamatban lévő, széles körű reformtörekvéseire, az aggodalmat keltő politikai, biztonsági, társadalmi-gazdasági és a médiát érintő kérdésekre – beleértve a Krím törvénytelen elcsatolását és a folyamatos orosz agressziót Kelet-Ukrajnában –, valamint rávilágítanak az Oroszország elleni szankciók fontosságára” – olvasható a képviselet Facebook-oldalán.
Korábban a HVG diplomáciai forrásokból úgy értesült, hogy Budapest az amerikai és a többi NATO-tag nyomásgyakorlása ellenére sem hajlandó engedni a kárpátaljai magyar kisebbséget is hátrányosan érintő ukrán oktatási törvény tavalyi elfogadása miatt kitört vitában, s még azzal sem lehetett más belátásra bírni Budapestet, hogy az USA állítólag fehér házi meghívót ígért Orbán Viktornak arra az esetre, ha felhagy az ukrán euroatlanti integráció blokkolásával és békén hagyja a Közép-európai Egyetemet, a CEU-t. A NATO-nak és azon belül is elsősorban az USA-nak és Lengyelországnak azért fontos Ukrajna közelítése, mert a szövetségben sokan attól tartanak, a magyar politikai visszaterelheti Ukrajnát az orosz érdekszférába.
Sokáig úgy tűnt, valóban megjavulhatnak az amerikai-magyar kapcsolatok az új nagykövet, David Cornstein érkezése után. A Donald Trump elnök bizalmasának számító követ hivatalba lépése után ugyanis diszkréten kimúlt az az amerikai projekt, amely alapján amerikai kormánypénzből támogatták volna a független vidéki sajtót, s már olyan előadások sincsenek, ahol az amerikai nagykövetség diplomatái nyilvánosan elmarasztalnák a magyar kormány demokrácia- és sajtószabadság-ellenes lépéseit.
Pedig korábban voltak ilyen rendezvények, utoljára tavaly októberben David Kostelancik, az akkori ideiglenes ügyvivő kérte számon az Orbán-kormányon a sajtószabadságot, s közölte, szerinte Magyarországon csökkenőben van a független és ellenzéki médiumok száma, és olyan kihívásokkal találkoznak a hirdetői piacon, amikkel a kormányzati médiumok nem. Ráadásul ezenkívül nyomásgyakorlással és megfélemlítéssel és szembe kell nézniük.
Totális diplomáciai háborúvá fajulhat a magyar-ukrán szembenállás, jönnek az áldozatok
Folyamatosan durvul a magyar-ukrán szembenállás, szinte naponta nyílnak az újabb frontvonalak. Ukrajna hazaárulás vádjával indított eljárást a magyar állampolgárságot is megszerző magyarok egy része ellen, miközben már Petro Porosenko is beleállt a párharcba.