Donald Trump szerint a NATO-hoz tavaly csatlakozott Montenegróban olyan agresszív emberek élnek, akik miatt könnyen kirobbanhat a harmadik világháború. Az amerikai elnök Montenegróval kapcsolatos egyéni gondolatmenetével – nem először – kétségbe vonta a NATO legfontosabb alapelvének érvényességét, amely szerint az egy tagállam elleni támadás a szervezet egésze elleni agressziót jelent.
„Mi történik, ha valaki megtámadja Montenegrót? A fia elmegy és megvédi? – kérdezte Trumptól a Fox News riportere, Tucker Carlson, aki ezzel gyakorlatilag az iránt érdeklődött, az amerikai elnök érvényesnek tartja-e a NATO-szerződés közös védelemről szóló, 5. cikkelyét. Trump válasza aligha nyugtathatja meg az atlantistákat: „Értem, amit mond, én is feltettem már ezt a kérdést magamnak.
Montenegró egy erős nép által lakott kis ország. A montenegrói nagyon agresszív nép, s ha nagyon agresszívvá válnak, gratulálok, már ki is tört a harmadik világháború”
– mondta az elnök azt sugallva, hogy esze ágában sincs a volt jugoszláv tagköztársaság védelmére vezényelni az amerikai hadsereg katonáit.
Bár a másfél évvel ezelőtt hivatalba lépett Trump egyszer már bírálta az ötödik cikkelyt, a NATO-alapszabály ezen pontját eddig egy alkalommal vették elő, akkor, amikor 2001 szeptemberében az al-Káida megtámadta az USA-t. A NATO-hoz 29. tagállamkét csatlakozott Montenegró, nem sokkal a belépése után máris katonákat küldött Afganisztánba, oda, amely ellen a NATO harcba indult 2001-ben. Montenegróban egyébként éppen most zajlik 14 olyan személy pere, akiket azzal vádolnak, hogy 2016-ban puccsot akarta végrehajtani orosz segédlettel az országban, hogy megakadályozzák a 650 ezres miniállam NATO-csatlakozását.
Trumpot a történelem legfurcsább amerikai elnökének nevezte Ranko Krivokapics, a montenegrói parlament volt alelnöke, az ellenzéki szociáldemokrata párt vezetője.
„Egy ilyen elnökkel, aki ennyit tud a külpolitikáról, nehéz kiszámítani, hogy éppen mi történik. Szemmel láthatóan nem a külpolitika Trump erőssége” –
idézte a politikust a BBC.
Az interjú további részében Trump azt is bebizonyította, fogalma sincs, hogyan működik a NATO-finanszírozása. „Több NATO-tagállam, akik elvárják tőlünk, hogy védjük meg őket, nem csak nem tartják be a két százalékos védelmi kiadással kapcsolatos ígéreteket, hanem még több éve tartoznak is az elmaradt befizetésekkel. Valaha vissza fogják ezt fizetni az USA-nak?” – mondta az elnök. Ezzel csak az a baj, hogy a tagállamok nem fizetnek be közvetlenül a NATO büdzséjébe, arra vállaltak csak kötelezettséget, hogy 2024-ig GDP-jük két százalékára emelik védelmi kiadásaikat.