2014. október. 22. 14:29 MTI Utolsó frissítés: 2014. október. 22. 14:28 Világ

A volt grúz elnök is tudott Ukrajna felosztási tervéről

Miheil Szaakasvili volt grúz elnököt is értesítette Donald Tusk lengyel miniszterelnök 2008-ban a közte és Vlagyimir Putyin között lezajlott beszélgetésről, amelyben az orosz elnök Ukrajna felosztását javasolta - közölte a lengyel sajtó szerdán.

Radoslaw Sikorski parlamenti elnök, volt lengyel külügyminiszter kedden visszavonta azt a minap nyilvánosságra került állítását, amely szerint Putyin hat éve Ukrajna közös felosztását ajánlotta a lengyel kormányfőnek, és azt is elismerte, hogy a lengyel kormányfő 2008. februári moszkvai látogatásán nem került sor Tusk-Putyin találkozóra.

A lengyel lapok azonban szerdán visszaidézték a volt grúz elnöknek azt az interjúját, amelyet október elején adott a TVN24 lengyel hírtelevíziónak. Szaakasvili akkor azt mondta, hogy Tusk és Putyin szóban forgó beszélgetéséről - ő maga is értesült közvetlenül Tusktól, aki szerint Putyin azt mondta: "Osszuk fel egymás között Ukrajnát." Tusk akkor azt hitte, Putyin csak viccel - fűzte hozzá. Elmondása szerint a beszélgetésre a 2008. áprilisi bukaresti NATO-Oroszország csúcstalálkozón került sor, néhány hónappal az orosz-grúz háború kitörése előtt.

Szaakasvili szavai szerint Bukarestben Putyin hasonló ajánlatokkal fordult más országok, köztük Magyarország és Románia vezetőihez is. Személyesen neki azt mondta az orosz elnök: "Ukrajna nem egy állam, hanem egy terület". Egy következő találkozón orosz földnek nevezte a Krím-félszigetet. A balti államokról pedig azt mondta neki, hogy a NATO nem tudja őket megvédeni - tette hozzá a volt grúz elnök.

Sikorskinak az amerikai Politico hírportálon megjelent interjúja Lengyelországban vihart kavart, bal- és jobboldali ellenzéki politikusok és újságírók is felvetették, hogy Sikorski és Tusk annak idején miért nem értesített senkit Putyin Ukrajnával kapcsolatos elképzeléseiről. A fő ellenzéki erő, a Jog és Igazságosság indítványt nyújt be a szejmben Sikorski házelnöki tisztségből való felmentésére. Sikorski visszalépését egyre több képviselő követeli, köztük a kisebb koalíciós párt, a Nemzeti Parasztpárt tagjai is.

Donald Tusk volt miniszterelnök, aki december elejétől az Európai Tanács elnöki posztját tölti majd be, egyelőre nem nyilatkozott. A Rzeczpospolita című napilap ugyanakkor úgy tudja, Tusk kedd este Ewa Kopacz miniszterelnökkel beszélt az ügyről, és Sikorski visszalépését követelte, ha nem tisztázza a helyzetet.

Grzegorz Schetyna új lengyel külügyminiszter azt mondta szerdán a TVN24-ben, Sikorski a vitatott interjúban időt és helyet tévesztett, most azonban az ügyet lezártnak lehet tekinteni. Hozzátette azt is: "2008-ban Moszkvában nem kerülhetett sor négyszemközti Tusk-Putyin találkozóra".

Leszek Miller, az ellenzéki Baloldal Demokratikus Szövetségének (SLD) elnöke úgy nyilatkozott, hogy Sikorski "konfabulált" (hozzáköltött a valósághoz). Miller ezért a visszalépését követelte, ugyanakkor azt is sürgette, Tusk foglaljon állást az ügyben.

Az ügy napirendre került a lengyel Nemzetbiztonsági Tanács szerda délben kezdődött ülésén is, de a résztvevők távozóban csak annyit mondtak a sajtónak, hogy ezt a vitát ideje lenne lecsitítani.

Arról, hogy a 2008. áprilisi bukaresti NATO-Oroszország csúcson Vlagyimir Putyin széles fórumon is Ukrajna szétesésével fenyegetőzött, már a csúcs befejezése után is beszélt Bogdan Klich akkori lengyel nemzetvédelmi miniszter. A fellelhető sajtóforrások szerint Klich akkor egy rádióinterjúban úgy nyilatkozott: "meghökkentő" volt sok jelenlévő számára a fórumon elhangzott Putyin-beszéd keménysége.

Az akkori lengyel sajtó megírta - a Kommerszant című orosz napilapra hivatkozva -, hogy Putyin a csúcson kijelentette, ha Ukrajnát meghívják a NATO-ba, Moszkva a kelet-ukrajnai területek, valamint Krím elcsatolását kezdeményezheti. A híradások szerint Putyin kijelentései miatt a kijevi parlament képviselői interpellációval fordultak az ukrán külügyminiszterhez.

Hirdetés